لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

بایدن به نتانیاهو: کمک‌های بیشتر برای ارتش اسرائیل در راه است


جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل

رئیس جمهوری ایالات متحده صبح روز یکشنبه در گفت‌وگویی با نخست‌وزیر اسرائیل، بار دیگر «حمایت کامل» واشنگتن از دولت و مردم اسرائیل را اعلام کرد.

جو بایدن ضمن ابراز تاسف عمیق درباره مفقودان، زخمی‌ها، و کشته‌شدگان اسرائیلی در حملات «بی‌سابقه و هولناک تروریست‌های حماس»، به اسارت گرفته‌شدن شهروندان اسرائیلی از جمله سالخوردگان و کودکان را با بنیامین نتانیاهو به بحث گذاشت.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد مطلقا هیچ توجیهی برای تروریسم وجود ندارد و اینکه تمامی کشورها باید در مقابله با این جنایات وحشیانه، متحد باشند.

جو بایدن در این گفت‌وگو بنیامین نتانیاهو را از تعامل دیپلماتیک فشرده ایالات متحده طی شبانه‌روز گذشته در حمایت از اسرائیل به اطلاع نخست‌وزیر اسرائیل رساند.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود کمک‌های بیشتری برای ارتش اسرائیل در راه است و ارسال کمک‌ها طی روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت.

رهبران آمریکا و اسرائیل همچنین تلاش‌های جاری برای حصول اطمینان از جلوگیری از سوء استفاده «دشمنان» اسرائیل را به بحث گذاشتند.

جو بایدن و بنیامین نتانیاهو متعهد شدند طی روزهای آینده در تماس مرتب با یکدیگر بمانند.

همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت ناو هواپیمابر آمریکایی یو‌اس‌‌اس جرالد فورد با پنج هزار ملوان و عرشه هواپیماهای جنگی خود، همراه با رزمناوها و ناوشکن‌ها، برای پاسخگویی به هرگونه تهدیدی، از جمله جلوگیری از رسیدن سلاح‌های اضافی به حماس، آماده اعزام شده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته نیز در پی حملات حماس به اسرائیل گفت: «آمریکا در کنار مردم اسرائیل است. ما هرگز پشتشان را خالی نخواهیم کرد.»

او که در مقابل دوربینهای تلویزیونی در کاخ سفید سخن می‌گفت، افزود: « در این لحظه فاجعه بار، می‌خواهم به مردم اسرائیل، به جهان و به تروریست ها هر کجا که هستند بگویم که آمریکا در کنار مردم اسرائیل است و ما هرگز پشتشان را خالی نخواهیم کرد. مردم اسرائیل امروز زیر حمله هستند. حمله‌ای سازماندهی شده از سوی حماس، یک گروه تروریستی.جهان شاهد تصاویر هولناکی بوده است. هزاران راکت طی چند ساعت روی شهرهای اسرائیل فرود آمد. امروز صبح، من بیدار شدم و دیدم که تروریست ها به خاک اسرائیل حمله کرده اند و نه تنها سربازان اسرائیلی را کشته‌اند، بلکه شهروندان غیرنظامی بیگناه را نیز به قتل رسانده اند. این بی رحمانه است.»

بایدن گفت که با نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو صحبت کرده و به او گفته است که آمریکا در کنار مردم اسرائیل در برابر این حملات تروریستی ایستاده است و اسرائیل حق دفاع از خود و مردمش را دارد.

بایدن افزود: «حملات تروریستی در دولت من هرگز توجیهی نخواهد داشت و حمایت ما از امنیت اسرائیل تزلزل‌ناپذیر و استوار است.»

رئیس جمهور آمریکا گفت: «اکنون زمانی نیست که هر طرف مخالف اسرائیل بخواهد از این حملات برای کسب امتیاز استفاده کند. جهان ناظر است. من با پادشاه اردن، اعضای کنگره و سایر رهبران جهان صحبت کرده ام تا اطمینان حاصل کنم که اسرائیل آنچه را برای دفاع از خود نیاز دارد، دریافت می کند.»

او ادامه داد: «از نظر انسانی، این یک فاجعه وحشتناکی است. مردم بیگناه آسیب دیده‌اند، جان‌ها از دست رفته‌اند و خانواده ها از هم جدا شده‌اند. جیل و من برای خانواده‌هایی که از این خشونت آسیب دیده‌اند دعا می کنیم. ما با آنها که عزیزانشان را از دست داده اند همدردیم. برای بسیاری که زخمی شده اند امید بهبود سریع داریم.»

او در پایان گفت: «من تا زمانی که این وضعیت ادامه دارد شخصا با آقای نتانیاهو در تماس خواهم بود. تردیدی نداشته باشید که آمریکا در کنار کشور اسرائیل ایستاده است.»

XS
SM
MD
LG