لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۹

وال‌استریت ژورنال: بندر جاسک تبدیل به کانون ارسال تسلیحات توسط جمهوری اسلامی به حوثی‌های یمن شده است


تصویری از دیدار رهبران حوثی‌ها با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران (آرشیو)
تصویری از دیدار رهبران حوثی‌ها با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران (آرشیو)

روزنامه وال‌استریت ژورنال، روز شنبه ١٨ دی‌ماه در خبری با استناد به یک گزارش محرمانه سازمان ملل متحد عنوان کرده است بندر جاسک تبدیل به کانون ارسال تسلیحات توسط جمهوری اسلامی به حوثی‌ها شده است.

بنا بر این گزارش، مبدا هزاران راکت‌انداز، مسلسل، تفنگ تک‌تیرانداز، و سایر سلاح‌ها که در ماه‌های اخیر توسط نیروی دریایی ایالات متحده در دریای عمان ضبط شده‌اند، این بندر بوده است.

طبق این خبر، در پیش‌نویس گزارش آماده‌شده توسط کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل، که مبتنی بر اظهارات خدمه‌های یمنی و نیز اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط دستگاه‌های ردیابی است، قایق‌های چوبی کوچک از مبدا بندر جاسک اقدام به قاچاق اسلحه‌های ساخت روسیه، چین، و ایران به سوی یمن کرده‌اند.

ایالات متحده طی سال‌های گذشته در تلاش بوده راه‌های ارسال اسلحه به ستیزه‌جویان حوثی در یمن را مسدود کند. تحویل اسلحه به حوثی‌ها نقض تحریم اسلحه وضع‌شده علیه حوثی‌ها توسط سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، شامگاه پنجشنبه دوم دی‌ماه در واکنش به خبر توقیف محموله سلاح قاچاق ایران که قرار بود به حوثی‌های یمن تحویل داده شود، گفت این گونه فعالیت‌های بدخواهانه ایران باعث می‌شود جنگ در یمن طولانی شود.

XS
SM
MD
LG