لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۲

نیروی دریایی آمریکا محموله تسلیحاتی قاچاق ایران را در راه یمن توقیف کرد


کلاشنیکف‌های ضبط شده. عکس از ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده
کلاشنیکف‌های ضبط شده. عکس از ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده

نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد محموله تسلیحاتی غیرقانونی شامل حدود هزار و ۴۰۰ کلاشنیکف و ۲۲۶ هزار گلوله مربوط به این اسلحه را از یک کشتی ماهیگیری بدون پرچم در شمال دریای عرب توقیف کرده است. منشا این محموله ایران معرفی شده و قرار بود تحويل حوثی‌ها در یمن شود.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده روز چهارشنبه یکم دی ماه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد کشتی گشت‌زنی یو‌اس‌اس تمپست و یو‌اس‌اس تایفون در جریان بازرسی و همراه با نیروهای گارد مرزی ایالات متحده، این محموله تسلیحاتی را کشف کردند.

این کشتی بدون پرچم که بر اساس ارزیابی‌ها منشا آن ایران است، با حرکت در مسیر آب‌های بین‌المللی قرار بود این تسلیحات را به حوثی‌ها در یمن تحویل دهد.

کشتی ماهیگیری که تسلیحات قاچاق در آن کشف شد
کشتی ماهیگیری که تسلیحات قاچاق در آن کشف شد

این بیانیه می‌گوید هر گونه تحویل مستقیم یا غیرمستقیم تسلیحات یا مشارکت در آن مغایر با تحریم‌های ایالات متحده و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است.

این کشتی ماهیگیری پنج سرنشین داشت که خود را شهروند یمن معرفی کردند؛ ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا می‌گوید آن‌ها را تحویل یمن می‌دهد.

بر اساس این بیانیه، نیروی دریایی ایالات متحده عملیات امنیت دریانوردی در آب‌های خاورمیانه را اجرا می‌کنند تا از ارسال کالاهای قاچاق که بیشتر صرف حمایت از تروریسم و دیگر فعالیت‌های غیرقانونی می‌شود، جلوگیری کند.

ناوگان ایالات متحده تحت فرماندهی حوزه ناوگان پنجم در سال جاری میلادی حدود هشت هزار و ۷۰۰ سلاح غیرقانونی را توقیف کرده‌ است.

XS
SM
MD
LG