لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

آمریکا: حوثی‌ها فورا کشتی توقیف‌شده و خدمه آن را آزاد کنند


ند پرایس - آرشیو
ند پرایس - آرشیو

آمریکا اقدام حوثی‌های یمن در توقیف یک کشتی تجاری با پرچم امارات را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری آن کشتی شد.

حوثی‌های مورد حمایت ایران این کشتی را در دوم ژانویه و در نزدیکی آب‌های بندر حدیده ربودند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با صدور بیانیه‌ای در روز سه شنبه ۱۴ دی، گفت که این اقدامات مانع آزادی دریانوردی در دریای سرخ می‌شود و تجارت بین المللی و امنیت منطقه را تهدید می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین گفته است در زمانی که همه طرف‌های جنگ یمن باید تنش زدایی کنند، حوثی‌ها دست به چنین اقداماتی می‌زنند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که حوثی‌ها باید فورا این کشتی و خدمه آن را بدون آن که آسیب ببینند ‌آزاد کنند و خشونت‌هایی را که مانع روند سیاسی برای پایان دادن به جنگ در یمن است، متوقف کنند.

یک مقام ایالات متحده در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا در مورد ربودن یک کشتی با پرچم امارات توسط حوثی‌های یمن گفت به نظر نمی‌رسد این کشتی یک کشتی تجاری به معنای عام بوده باشد.

این مقام آمریکایی روز دوشنبه ۱۳ دی به کامبیز توانا، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، گفت: «این کشتی در آب‌های یمن در جنوب دریای سرخ در حال حرکت بود و این نشان می‌دهد، این کشتی مانند دیگر کشتی‌های تجاری نیست که کالاهای تجاری را حمل کنند» چرا که به گفته او چنین کشتی‌های به طور معمول در آبراه‌های بین‌المللی رفت و آمد می‌کنند.

سایت خبری نشنال به نقل از ترکی المالکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در یمن، روز دوشنبه در گزارشی نوشت این کشتی حامل کالاهای مربوط به خدمات درمانی و بیمارستان از جمله آمبولانس، تجهیزات پزشکی و ارتباطی، چادرهای برپایی موقت برای آشپزخانه یا لباسشویی بوده و وسایل فنی برای حمایت امنیتی هم در آن قرار داشت.

XS
SM
MD
LG