لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

ائتلاف تحت رهبری سعودی: حوثی‌ها تاکنون صدها موشک بالستیک و پهپاد مسلح را روانه عربستان کرده‌اند


جنگ یمن - آرشیو
جنگ یمن - آرشیو

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن روز یکشنبه اعلام کرد حوثی‌های همسو با ایران از زمان آغاز جنگ در سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون ۴۳۰ فروند موشک بالستیک و ۸۵۱ فروند پهپاد مسلح را به عربستان سعودی پرتاب کرده‌اند.

به گزارش رویترز، این ائتلاف گفت که آن حملات به کشته شدن ۵۹ غیرنظامی سعودی منجر شده است.

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف سعودی، گفت که حوثی‌ها از فرودگاه صنعا به عنوان پایگاهی برای حمله به عربستان استفاده می‌کنند، ادعایی که حوثی‌ها آن را رد می‌کنند.

یمن از سال ۲۰۱۴ و زمانی که حوثی‌ها صنعا، پایتخت آن کشور، را تصرف کردند و دولت عبدربه منصور هادی را که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده بود، سرنگون کردند، درگیر خشونت‌ بوده است.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۵ علیه جنبش حوثی‌ها مداخله کردند، اما این جنگ سال‌ها است که به بن بست رسیده و ده ها هزار یمنی را، که عمدتا غیرنظامی هستند، کشته است.

عربستان سعودی برای رفع محاصره بنادر یمن و فرودگاه صنعا از سوی متحدان غربی تحت فشار بوده است. محاصره بنادر یمن و فرودگاه صنعا تا حد زیادی در شکل گرفتن آنچه که سازمان ملل آن را بدترین بحران انسانی جهان می‌نامد، کمک کرد. رفع محاصره نیز شرط حوثی‌ها برای آغاز گفتگوهای آتش بس بوده است.

مالکی محاصره یمن را تکذیب کرد و افزود فرودگاه صنعا برای پروازهای سازمان ملل و سازمان‌های بشردوستانه باز است. او همچنین ویدئوهایی را با خبرنگاران به اشتراک گذاشت که به گفته او مشاوران نظامی گروه حزب الله لبنان را نشان می‌دهد که به حوثی‌ها در یمن کمک می‌کنند.

حزب الله و حوثی ها نقش داشتن این گروه لبنانی در جنگ را انکار می‌کنند.

XS
SM
MD
LG