لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

جام جهانی فوتبال ۲۰۳۰ به میزبانی مشترک اسپانیا، پرتغال و مراکش؛ برگزاری چند مسابقه در آمریکای جنوبی


اعضای کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی
اعضای کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی

فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا» چهارشنبه ۱۲ مهر از برگزاری یک جام جهانی متفاوت در سال ۲۰۳۰ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسپانیا، پرتغال، و مراکش میزبان مشترک جام جهانی ۲۰۳۰ خواهند بود.

در همین حال به مناسبت یکصدمین سال برگزاری نخستین جام جهانی در اروگوئه، چند مسابقه نیز در سه کشور آمریکای جنوبی برگزار می‌شود.

به گفته فیفا، نمایندگان کنفدراسیون‌های قاره‌ای پس از رایزنی‌های مختلف در نهایت با افزودن مراکش از آفریقا به درخواست میزبانی مشترک اسپانیا و پرتغال در اروپا موافقت کردند، و در ابتکاری تازه چند مسابقه نیز در آرژانتین، پاراگوئه، و اروگوئه برگزار خواهد شد.

این شش کشور بصورت خودکار در جام جهانی شرکت می‌کنند و در رقابت‌های انتخابی شرکت نخواهند کرد.

یکی از جذابیت‌های این طرح سه قاره‌ای بی‌سابقه این است که رقابت‌ها در مونته‌ویدئو، پایتخت اروگوئه، زادگاه جام جهانی در ۱۹۳۰ افتتاح می‌شو‌د.

استادیوم فوتبال شهر مونته‌ویدئو، پایتخت اروگوئه
استادیوم فوتبال شهر مونته‌ویدئو، پایتخت اروگوئه

با مشخص شدن تکلیف جام جهانی ۲۰۳۰ فیفا می‌تواند تمرکز بیشتری برای گزینش میزبان جام جهانی ۲۰۳۴ داشته باشد که در کشورهای آسیایی و اقیانوسیه برگزار خواهد شد.

عربستان سعودی، و استرالیا و نیوزیلند بصورت مشترک، جدی‌ترین گزینه‌ها برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۴ هستند که به نظر می‌رسد مانند جام جهانی قطر در ماه‌های نوامبر و دسامبر برگزار خواهد شد.

تسریع در فرآیند انتخاب میزبان جام‌جهانی ۲۰۳۴ پیروزی بزرگی برای عربستان سعودی و محمد بن سلمان ولیعهد این کشور محسوب می‌شود که روابط بسیار نزدیکی با جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا دارد.

محمد بن سلمان
محمد بن سلمان

میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ بصورت رسمی در نشست شورای فیفا در سال آینده اعلام می‌شود ولی رأی‌گیری جنبه نمادین خواهد داشت و تغییری نخواهد کرد.

در این رقابت‌ها نیز ۴۸ تیم حضور دارند و براساس برنامه‌ریزی فیفا، مسابقات ابتدا در آمریکای جنوبی شروع می‌شود و سپس به اسپانیا، پرتغال، و مراکش می‌رود.

جام جهانی ۲۰۲۶ به میزبانی مشترک آمریکا، کانادا، و مکزیک برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG