لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

رئیس فدراسیون جهانی دو و میدانی در دیدار با زلنسکی وعده حمایت بیشتر از اوکراین را داد


سباستین کو، قهرمان پیشین المپیک، در ۶۲ سالگی برای دومین بار به ریاست فدراسیون جهانی دو و میدانی برگزیده شد. دوحه، قطر – سوم مهر ۱۳۹۸. عکس از آسوشیتد پرس
سباستین کو، قهرمان پیشین المپیک، در ۶۲ سالگی برای دومین بار به ریاست فدراسیون جهانی دو و میدانی برگزیده شد. دوحه، قطر – سوم مهر ۱۳۹۸. عکس از آسوشیتد پرس

سباستین کو رئیس فدراسیون جهانی دو و میدانی در دیدار با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در کی‌یف، قول داده است به حمایت از آن کشور در برابر تهاجم نظامی روسیه ادامه دهد.

به گزارش رویترز، او جمعه پیش از شرکت در مسابقات قهرمانی دو و میدانی اوکراین در شهر لویو با زلنسکی دیدار و در مورد مشکلاتی که اوکراین به دلیل جنگ روسیه با آن درگیر است، گفتگو کرد.

اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی روز دوشنبه ۱۱ تیر در بیانیه‌ای اعلام کرد سباستین کو «بر حمایت بی‌دریغ فدراسیون جهانی دو و میدانی از مردم و ورزشکاران اوکراین، در حالی که از خود در برابر تجاوز روسیه دفاع می‌کنند، تاکید کرده» و متعهد شده است از طریق صندوق اوکراین به حمایت مالی از ورزشکاران اوکراینی ادامه دهد.

کمیته بین‌المللی المپیک درها را به روی ورزشکاران و زنان روسیه و بلاروس باز کرده تا در بازی‌های المپیک پاریس به‌عنوان «بی‌طرفان بدون پرچم، نشان یا سرود» به رقابت بپردازند؛ اما اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی با توجه به تهاجم روسیه به اوکراین، ورزشکاران روس را از همه مسابقات دو و میدانی محروم کرده است.

رئیس فدراسیون جهانی دو و میدانی، که شهروند بریتانیا است و دوبار مدال طلای المپیک دو و میدانی را تصاحب کرده و در سیاست هم دستی دارد، پیشتر گفته است تا زمانی که نیروهای روسیه در اوکراین هستند، آن کشور اجازه ندارد در هیچ رویداد جهانی دو و میدانی شرکت کند.

سباستین کو پیشتر در سال ۱۴۰۱ نیز گفته بود که «مرگ و ویرانی که در سال گذشته در اوکراین دیده‌ایم، از جمله مرگ حدود ۱۸۵ ورزشکار، عزم مرا در این مورد سخت‌تر کرده است».

با این حال، پس از ایجاد یک کارگروه اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی که وضعیت را رصد می‌کند، موضع او ملایم‌تر شد و در آذر ۱۴۰۲ گفت به شورای سیاست گذاری ورزش توصیه می‌کند که در چه شرایطی ممکن است محرومیت ورزشکاران روس را لغو کند.

او افزود: «دنیا هر پنج دقیقه تغییر می‌کند، وضعیت ممکن است تغییر کند.»

در جریان تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، که بیش از دو سال از آغاز آن می‌گذرد، زیرساخت‌های ورزشی اوکراین به شدت آسیب دیده، بیش از ۵۰۰ مکان ورزشی خسارت دیده یا ویران شده، و بیش از ۴۰۰ ورزشکار در طول جنگ کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG