لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

حمل مشعل المپیک توسط یک ژیمناست زن اوکراینی با حمایت تیمی از ورزشکاران اتحادیه اروپا


ماریا ویسوچانسکا، ژیمناست اوکراینی در حال حمل مشعل المپیک در خیابان‌های مارسی
ماریا ویسوچانسکا، ژیمناست اوکراینی در حال حمل مشعل المپیک در خیابان‌های مارسی

روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت، ماریا ویسوچانسکا، ژیمناست اوکراینی رهبری گروهی از ورزشکاران اتحادیه اروپا را برعهده داشت که حمل مشعل المپیک پاریس را از شهر مدیترانه‌ای مارسی در فرانسه آغاز کردند.

این شروع سفری ۱۱ هفته‌ای در سراسر فرانسه تا مراسم آغازین المپیک در ۵ مرداد ۱۴۰۳ است. فضای شهر به علت حضور انبوه تماشاگران در خیابان‌های مارسی بسیار هیجان‌انگیز بود که گروه حمل کنندگان از جمله بازیکن بسکتبال تونی پارکر و فوتبالیست سابق باسیل بولی را تشویق می‌کردند.

لحظه مهم برای اوکراین در میانه روز فرارسید زمانی که گروهی شامل ۲۷ قهرمان از هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا مشعل را به پاس روز اروپا (۲۰ اردیبهشت) در دست گرفتند و به گروه حمل کنندگان پیوستند. آن‌ها برای استقبال از ویسوچانسکا ، که در المپیک توکیو ۲۰۲۱ شرکت داشت و در مسابقات قهرمانی اروپا در سال ۲۰۲۰ دو مدال طلا کسب کرد، «راهروی افتخار» تشکیل دادند.

این ورزشکار ۲۱ ساله گفت: «خیلی سخت است که همه احساساتی را که تجربه می‌کنم به زبان بیاورم. احساس غرور و شادی باورنکردنی‌ای دارم که اوکراین ۲۸ امین کشوری شد که مشعل المپیک را همراه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا حمل می‌کند و کاپیتان تیم به من این افتخار را داد که مشعل را حمل کنم.»

بعد از آن که گروه اروپایی مشعل را به گروه بعدی تحویل داد، مورد استقبال املی اودئا کاسترا، وزیر ورزش فرانسه قرار گرفت.

جنگ، تلاش ورزشکاران اوکراینی برای شرکت در المپیک را بسیار پیچیده کرده است ولی اودئا کاسترا گفت که: «ما تلاش زیادی می‌کنیم تا مطمئن شویم که ورزشکاران اوکراینی با وجود این تهاجم وحشتناک می‌توانند در بهترین شرایط آماده شوند و می خواهیم نشان دهیم که تا آخرین حد توانمان از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

حضور ویسوچانسکا در این رویداد یک جنبه شخصی هم دارد. پدر او از سال ۱۳۹۴ و پس از الحاق غیرقانونی شبه جزیره کریمه به روسیه و درگیری مسلحانه در شرق اوکراین، برای اوکراین جنگیده و در نبرد ۲۴۲ روزه برای حفظ فرودگاه دونتسک شرکت کرده و از ناحیه سر آسیب دیده است.

حضور ویسوچانسکا همچنین نمادی از تلاش اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا است که سال گذشته با تسریع آن موافقت شد.

کمیته بین‌المللی المپیک فروردین‌ماه اعلام کرد که ورزشکاران روسیه و بلاروس به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین حق شرکت در مراسم افتتاحیه المپیک پاریس را نخواهند داشت و ورزشکارانی از این دو کشور که بخواهند تحت پرچمی خنثی در المپیک شرکت کنند، باید یک فرآیند دو مرحله‌ای را طی کنند.

XS
SM
MD
LG