لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۳

آغاز رسمی رقابت های المپیک زمستانی سوچی


رژه تیم ایالات متحده در افتتاحیه المپیک سوچی
رژه تیم ایالات متحده در افتتاحیه المپیک سوچی

به رغم تهدید اسلامگرایان روسیه به اخلال در برگزاری مسابقات المپیک زمستانی، گزارش ها از امنیت کامل شهر سوچی حکایت دارد.

بازی های المپیک زمستانی روز شنبه در شهر تفریحی سوچی روسیه در حاشیه دریای سیاه، رسماً آغاز شد. ورزشگاه فیشت شهر سوچی روز جمعه صحنه نمایش های باشکوه افتتاحیه مسابقات بود. مقامات روسیه امیدوارند این برنامه بتوانند تصویری درخشان از کشورشان در دوران بعد از فروپاشی اتحاد شوروی به نمایش بگذارد.

استادیوم نوساز فیشت هنگام برنامه های افتتاحیه، دریایی از رنگ و نور و زرق و برق شده بود: اجرای موسیقی، باله، اکروبات و چندین برنامه سرگرم کننده دیگر برای حاضران در استادیوم تدارک شده بود.

ورزشکارانی از هشتاد کشور جهان در کنار دوستداران ورزش در استادیوم ۴۰،۰۰۰ نفری فیشت گردهم آمده بودند.

استادیوم فیشت همچنین پذیرای بیش از ۴۰ نفر از سران و رهبران کشورها بود، از جمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد.

جیمز بروک رئیس دفتر صدای آمریکا در مسکو که در افتتاحیه حضور داشت، گزارش داد که:

«برنامه بزرگداشت تاریخ ۴۰۰ سال اخیر روسیه بود – از زمانی که پطر کبیر نیروی دریایی روسیه را تشکیل داد تا سالی که کیهان نوردان اتحاد شوروی به اکتشافات فضایی دست یافتند. نمایش های دیگر شامل رقص بالرین ها، اشاراتی به نویسندگان کلاسیک روسیه مثل تولستوی، داستایوسکی، و آثاری موسیقی استراوینسکی و چایکوفسکی بود. خیلی هیجان آور بود؛ و تشویق شدید ۴۰،۰۰۰ نفر حاضران سالن را به دنبال داشت.»

بعد از مراسم معمول روشن کردن مشعل المپیک، نمایش های خیره کننده آتش بازی در آسمان تیره شب، پایان بخش برنامه ها بود. به گفته جیمز بروک:

«مجموعه ای بس دیدنی از آتش بازی با ریزه کاری های متعدد و در زمانی بسیار طولانی. یک تماشاچی به من گفت لابد برای همین است که آتش بازی در شهر ما آنقدر کوچک ناچیز بود. همه وسائل آتش بازی را به سوچی فرستاده اند. آسمان بر فراز دریای سیاه هر لحظه به رنگی در می آمد. واقعاً تماشایی بود.»

توماس باخ مسئول کمیته بین المللی المپیک روز جمعه گفت انصاف نیست که آن تنها مورد تهدیدی را که بازی های سوچی با آن رو به رو شد ملاک قرار دهیم:
«شاید تصورش را هم نتوانید بکنید که هر یک از المپیک های قبلی با چند مورد تهدید امنیتی رو به رو بودند. المپیک سیدنی و آتن هم تهدید شده بود. شاید مورد سالت لیک سیتی را به یاد داشته باشید که بارها تهدید شده بود. بنابراین نمی توانید مسابقات سوچی را تنها با تهدیدهای امنیتی مشخص کنید.»

در پی تهدید اسلامگرایان روسیه به حمله و اخلال در برگزاری بازی های سوچی، نیروهای امنیتی روسیه در وضعیت هشدار بالا هستند.

تحلیلگران نسبت به حملات احتمالی به «هدف های نرم» از قبیل ایستگاههای قطار و دیگر نقاطی که شهروندان غیرنظامی در آن جمع می شوند، هشدار داده اند.
XS
SM
MD
LG