لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

کمیته المپیک در مورد امنیت روسیه اطمینان داد


«کمیته بین المللی المپیک» اعلام کرد با وجود بمب گذاری های تروریستی در شهر ولگوگراد روسیه نسبت به «امنیت و سلامت» رقابت های زمستانی در سوچی اطمینان دارد.

بمب گذاری های انتحاری روزهای گذشته در شهر ولگوگراد روسیه بیش از ٣٠ کشته به جای گذاشته اند.

توماس باخ، رئیس «کمیته بین المللی المپیک» با اراسل نامه ای به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مراتب همدردی و تسلیت خود را با خانواده های قربانیان حمله های ولگوگراد ابراز کرده است. او در این نامه تاکید کرده «اطمینان دارد که همه اقدامات برای حصول اطمینان از حفظ امنیت ورزشکاران و همه شرکت کنندگان در بازی های المپیک اتخاذ خواهند شد».

یک مظنون به حمله انتحاری روز دوشنبه به یک اتوبوس مملو از جمعیت در ٦٥٠ کیلومتری شمال شرق سوچی، میزبان رقابت های المپیک زمستانی در فوریه حمله کرد. این حمله یک روز پس آن به وقوع پیوست که یک بمب گذاری انتحاری مرگبار دیگر نیز در ایستگاه اصلی راه آهن شهر رخ داده بود.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت بمب گذاری را به عهده نگرفته است اما شورشیان اسلام گرایی منطقه شمال قفقاز طی سال های اخیر به اماکن عمومی و مراکز حمل و نقل روسیه حمله های مشابهی کرده بودند.

اندرو کوچینز، مدیر برنامه «مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی روسیه و اوراسیا» در واشنگتن گفته است «حمله به المپیک سوچی به خودی خود جام مقدسی برای گروه های تروریستی خواهد بود».

او می گوید «سوچی در واقع طی حدود شش ماه گذشته تحت کنترل و نظارت شدیدی بوده است بنابراین توانایی این گروه ها برای نفوذ به آن آسان نیست. بنابراین شاید شاهد راهبرد افراد و گروه هایی هستیم که در بخش های دیگر روسیه در حال انجام اقدامات تروریستی هستند».

کوتچینز پیش بینی می کند هراس و وحشتی که گریبان ولگوگراد را گرفته به سایر نقاط روسیه سرایت خواهد کرد. او می گوید «سراسر کشور در حس وحشت و هراس فرو رفته است. متاسفانه از الان تا زمان برگزاری بازی ها دوره پرمخاطره و خطرناکی را پیش رو خواهیم داشت».

پرزیدنت پوتین به سازمان مبارزه با تروریسم کشور دستور داده است تا تدابیر امنیتی در ولگوگراد و سایر نقاط کشور را تشدید کند.
XS
SM
MD
LG