لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

پاتیناژ گروهی، رشته ورزشی جدید المپیک سوچی


المپیک سوچی با مراسم افتتاحیه جمعه شب رسما آغاز شد. هرچند مسابقات از روز پنجشنبه با دو تا از رشته های جدید ورزشی المپیک زمستانی آغاز شده بود. یکی از این رشته ها پاتیناژ گروهی است.

این مسابقه شبیه مسابقات ژیمناستیک در المپیک تابستانی است که ژیمناست ها می توانند به شکل انفرادی امتیاز می گیرند و بعد امتیازات تیم با هم جمع می شود. در المپیک سوچی برای اولین بار، اسکیت بازها در مسابقات المپیک از همین الگو پیروی می کنند.

امسال تنها ده کشور تیم پاتیناژ گروهی دارند که بر اساس نتایج کار پاتیناژکارهایشان در مسابقات قهرمانی پاتیناژ سال گذشته و همچنین مسابقات بین المللی پاتیناژ دیگر که اخیرا انجام شده، انتخاب شده اند. این ده کشور عبارتند از آمریکا، روسیه، اوکراین، چین، ژاپن، فرانسه، ایتالیا، آلمان، کانادا و بریتانیا.

هر تیم شامل یک مرد، یک زن، یک جفت پاتیناژکار، و یک زوج رقصنده پاتیناژ است. رقابت ها در سه روز انجام می شود و شامل چند دسته بندی است. در پایان امتیازات ورزشکاران در بخش های مختلف با هم جمع می شود و گروهی که بیشترین مجموع امتیاز را کسب کند برنده می شود.

اولین روز از این مسابقات سه روزه شامگاه پنجشنبه در قصر پاتیناژ آیسبرگ در پارک المپیک سوچی واقع در کرانه دریای سیاه برگزار شد و یوگنی پلیوشچنکو، ورزشکار روس، چهره محبوب تماشاگران بود.

او که برنده مدال طلای المپیک زمستانی تورین (۲۰۰۶) و مدال نقره المپیک زمستانی سالت لیک سیتی (۲۰۰۲) و ونکوور (۲۰۱۰) است با خبرنگاران صحبت کرد و گفت: «من چهار المپیک و ۱۲ جراحی را در زندگی ام تجربه کرده ام و با این حال همچنان می توانم اسکیت کنم و در رقابت ها شرکت کنم. مهم نیست که نتیجه چه باشد، من جایزه ام را گرفته ام.»

در این رشته جدید ورزشی تاکنون یوزورو هانیو از ژاپن امتیاز کامل یعنی ده گرفته، سپس پلیوشچنکو با ۹ امتیاز دوم است و پاتریک چان، از کانادا با ۸ امتیاز سوم است.
جرمی ابوت آمریکایی که حین اجرای برنامه ذمین خورد، با ۴ امتیاز هفتم شد.

روز پنجشنبه همچنین بخش جفتی مسابقات نیز برگزار شد. تاتیانا ولوسوزار و ماکسیم ترانکوف، تیم جفتی ورزشکار روسی، اول شدند و بعد کانادا و چین در مقام دوم و سوم قرار گرفتند.

پاتیناژ گروهی، روز شنبه با برنامه زنان و رقص روی یخ و اجرای آزاد جفتی، پایان می یابد.
XS
SM
MD
LG