لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

گرمایش جهانی المپیک زمستانی را تهدید می کند


سرنوشت و موفقیت ورزشکارانی که از کشورهای مختلف جهان در بیست و دومین مسابقات المپیک زمستانی سوچی در روسیه شرکت می کنند، به وضع آب و هوا نیز بستگی دارد.
نه رشته از ۱۵ رشته ورزشی در فضای باز هستند و انجامشان وابسته به وجود برف و یخ است. در حال حاضر پیش بینی وضع هوا برخی مسئولان را نگران کرده است چرا که گفته می شود دما احتمالا بالا خواهد رفت. این امر ممکن است شرایط برای انجام برخی ورزش ها را به مرحله خطرناک سوق دهد.

تغییرات جوی، بلای جان المپیک زمستانی

طبق یک تحقیق جدید، با توجه به افزایش دائمی دمای جهان، تغییرات جوی در آینده مشکل زا تر خواهد شد.
محققان در دانشگاه واترلو در کانادا و مرکز مدیریت اینزبروک در استرالیا شرایط آب و هوایی ۱۹ شهری را که از سال ۱۹۲۴ تاکنون میزبان المپیک زمستانی بودند، مورد مطالعه قرار دادند.

دنیل سکات، نویسنده و کارشناس مطالعات تغییرات جوی از دانشگاه واترلو می گوید سوابق تاریخی و پیش بینی ها نشان می دهد که تا اواسط قرن حاضر، تنها ده تا از این شهرها، قابلیت میزبانی مسابقات زمستانی را خواهند داشت.
او می گوید: «تا پایان قرن و در گرمترین حالت ممکن، این رقم به شش خواهد رسید.»

کاهش گزینه های میزبانی

برای مسابقات زمستانی سرمای کافی برای بارش برف، و برف کافی روی زمین لازم است. در دهه ۱۹۸۰ که المپیک زمستانی آغاز شد، شهرهای کاندیدای میزبانی باید از این امر اطمینان پیدا می کردند. آنان برف مصنوعی تولید کردند و مسیر یخ زده ای را برای لژسواری و سورتمه تعبیه کردند. پیش بینی روزانه وضع هوا نیز به کار آنان کمک کرد.

اما کره زمین از دهه 50 میلادی تاکنون در حال گرم شدن بوده چرا که تولید گازهای کربن از اتومبیل ها، نیروگاه ها و ساختمان ها افزایش یافته است. ونکوور یک هفته قبل از المپیک زمستانی ۲۰۱۰ با یک توده هوای گرم مواجه شد به طوری که هوا برای برف زیادی گرم بود و مسئولان را به زحماتی مضاعف برای برگزاری مسابقات انداخت.

برخی به سرنوشت مسابقات المپیک زمستانی در شهر ساحلی سوچی نیز به دیده تردید می نگرند. سوچی در میان شهرهایی که تاکنون میزبان المپیک زمستانی بوده اند گرمترین به شمار می رود و دمای متوسط آن ده درجه سانتیگراد است. مسابقات در فضای باز کیلومترها خارج از شهر انجام خواهد شد.

کمیته المپیک و در نظر گرفتن جایگزین

دنیل سکات می گوید گزارش اخیر پیشنهاد می کند که کمیته بین المللی المپیک مکان جدیدی مانند شمال چین را به عنوان جایگزین در نظر گیرد.
او می گوید سیاتل و سالت لیک سیتی در غرب آمریکا نیز گزینه های دیگری هستند که امکانات بهتری برای برگزاری مسابقات و اقامت دارند.

به گفته سکات، با آن که گزارش اخیر چالش های پیش روی ورزشکاران را مطرح می کند، در عین حال بر کاهش مناطق مناسب برای هرگونه مسابقات زمستانی تاکید می کند و می گوید با گرم شدن کره زمین امکان چنین مسابقاتی از بین می رود مگر آن که گام هایی اساسی برای کاهش روند گرمایش دمای کره زمین برداشته شود.
XS
SM
MD
LG