لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

آمریکا برای تامین امنیت سوچی پیشنهاد کمک کرد


دولت آمریکا نسبت به امنیت سوچی در زمان برگزاری مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۴ ابراز نگرانی کرده و به روسیه پیشنهاد کرده که برای تامین امنیت این مسابقات که در ماه فوریه برگزار خواهد شد، به آن کشور کمک کند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفته است که واشنگتن نگران احتمال فعالیت شبه نظامیان اسلامگرا برای مخدوش کردن امنیت محل برگزاری بازی های المپیک زمستانی است.

این نگرانی در پی دو بمبگذاری پیاپی اخیر در ولگوگراد روسیه ابراز می شود که ده ها تن را کشته است.

مقام های دولت آمریکا می گویند طی روزهای اخیر با همتایان روسی خود در خصوص تدارک برای تامین امنیت بازی های المپیک زمستانی مذاکراتی کرده اند.

مقام های امنیتی آمریکا می گویند بمبگذاری های اخیر در روسیه آنها را شگفتی زده نکرده و انتظار چنین تحرکات تروریستی را در آستانه بازی های المپیک زمستانی در روسیه داشته اند.

کیتلین هیدن، سخنگوی سازمان امنیت ملی آمریکا، طی سخنانی، بمبگذاری های دوگانه اخیر در روسیه را که به بمبگذاران انتحاری نسبت داده شده، محکوم کرد و افزود که مقام های آمریکایی به همتایان روس خود اطمینان داده اند که از هیچ گونه کمکی برای تامین امنیت روسیه در آستانه و در هنگام برگزاری مسابقات المپیک سوچی دریغ نمی کنند.

طی سال اخیر، آمریکا با چالش های امنیتی متعددی مواجه بوده که با شرکت یا حمایت روسیه همراه بوده اند. از جمله آنها بمبگذاری بوستون بود که توسط برادران تسارنایف انجام شد که چچن تبار بودند. جدا از آن، گریختن و پناه گرفتن ادوارد اسنودن به روسیه نیز بود.
XS
SM
MD
LG