لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

ساختارشکنی آکادمی؛ سه کمدین زن مراسم اسکار را اجرا می‌کنند


واندا سایکس، امی شومر، و رجینا هال
واندا سایکس، امی شومر، و رجینا هال

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسامی مجریان نودوچهارمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار را اعلام کرد.

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، آکادمی در اقدامی بی‌سابقه سه کمدین زن را برای اجرای برنامه برگزیده‌ است.

به این ترتیب، واندا سایکس، امی شومر، و رجینا هال که از چهره‌های شناخته‌شده سینما و تلویزیون آمریکا هستند، اجرای مراسم را در ۲۷ مارس بر عهده خواهند داشت.

اگرچه این نخستین باری نیست که بیش از یک نفر اجرای مراسم را برعهده می‌گیرد، ولی این نخستین باری است که سه زن مجری برنامه هستند.

آخرین باری که مراسم را بیش از یک نفر اجرا کرد، سال ۲۰۱۱ بود که جیمز فرانکو و آن هتاوی این مسئولیت را بر عهده داشتند؛ تجربه ناموفقی که انتقادت زیادی را به دنبال داشت.

اسکار از سال ۱۹۸۷ یعنی زمانی که چوی چیس، گلدی هاون، و پل هوگان مراسم را اجرا کردند، هیچ‌گاه با اجرای سه نفر برگزار نشده است.

تندیس اسکار
تندیس اسکار


مراسم اهدای جوایز اسکار در سه سال گذشته بدون مجری برگزار شد و به عقیده برخی از منتقدین، این یکی از عواملی بود‌ که در ریزش شدید تماشاگران تلویزیونی نقش داشت.

واندا سایکس، امی شومر، و رجینا هال از کمدین‌های موفق آمریکایی هستند و آکادمی امیدوار است که این ترکیب تازه باعث ایجاد تنوع بیشتری در برنامه شود.

  • انتخاب بهترین فیلم و بهترین لحظه سینمایی از سوی تماشاگران


اما آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در ابتکاری دیگر، دو بخش جانبی جدید را به مراسم اهدای جوایز اسکار اضافه کرد.

به این ترتیب علاقه‌مندان می‌توانند با آرای خود، بهترین فیلم، و بهترین لحظه سینمایی سال را انتخاب کنند.

به گزارش «ورایتی»، این رأی‌گیری با همکاری شبکه اجتماعی توئیتر، و با هدف مشارکت بیشتر هنردوستان در مراسم اسکار صورت می‌گیرد.

کاربران برای انتخاب بهترین فیلم، باید عنوان این اثر را همراه با هشتگ‌های
OscarsFanFavorite# و Sweepstakers# توئیت کنند.رأی کاربران محدود به نامزدهای اسکار نیست و علاقمندان می‌توانند به هر فیلمی که مایل هستند، رأی بدهند. هر کاربر می‌تواند بصورت روزانه فقط بیست بار رأی دهد، ولی محدودیت دیگری وجود ندارد.

این رأی‌گیری از چهاردهم فوریه تا سوم مارس ادامه دارد، و نتایج این رأی‌گیری در مراسم اهدای جوایز اسکار اعلام‌ خواهد شد. سه نفر از شرکت‌کنندگان در این رأی‌گیری نیز برای شرکت در مراسم بعدی اسکار انتخاب می‌شوند و تمامی هزینه‌های آنها پرداخت می‌شود.

اما برای انتخاب بهترین لحظه سینمایی، کاربران باید صحنه مورد نظر را همراه با هشتگ OscarsCheerMoment# توئیت کنند.

رأی‌گیری برای این بخش از ۲۴ فوریه تا سوم مارس انجام می‌شود و صحنه برتر همراه با توئیت‌های کاربران نیز در مراسم اسکار پخش می‌شود.

به پنج نفر از کاربران برگزیده در این بخش نیز یک سال بلیت رایگان سینما، آبونمان شبکه‌های پخش اینترنتی، و یادبودهایی از موزه آکادمی اسکار اهدا می‌شود.شرکت در این رأی‌گیری برای افرادی که دسترسی به شبکه اجتماعی توئیتر ندارند نیز امکان‌پذیر است و آنها می‌توانند به تارنمای ویژه‌ای که برای همین منظور طراحی شده است، مراجعه کنند.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی مدتی است که تلاش می‌کند تا به نحوی فیلم‌های پرفروش و محبوب سینمایی را که معمولا جایی در فهرست نامزدها ندارند، به مراسم اضافه کند.

آکادمی در سال ۲۰۱۹ بخشی را با عنوان «محبوب‌ترین فیلم‌ها» به فهرست نامزدها اضافه کرد که فقط یک دوره دوام آورد و با مخالفت اعضای آکادمی حذف شد.

به گفته برخی از منتقدین یکی از دلایل ریزش تماشاگران مراسم اسکار، بی‌توجهی به فیلم‌های محبوبی مانند «مرد عنکبوتی» و سایر آثار ابرقهرمانی سینما است که تماشاگران زیادی در آمریکا و سایر کشورهای جهان دارد.

XS
SM
MD
LG