لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۱

«ماشین من‌ را بران» نامزد چهار جایزه اسکار؛ ژاپن موفقیت تاریخی سینمای خود را جشن گرفت


صحنه‌ای از فیلم ماشین من را بران.
صحنه‌ای از فیلم ماشین من را بران.

فیلم ژاپنی «ماشین من را بران» ساخته ریوسوکی هاماگوچی نامزد دریافت چهار جایزه اسکار شد و به موفقیتی تاریخی دست یافت.

به گزارش ورایتی، این فیلم علاوه بر بخش آثار بین‌المللی، نامزد جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی شد و منتقدان هنری را غافلگیر کرد.

ماشین من را بران، فیلمی سه ساعته است و ماجرای مردی را روایت می‌کند که درگیر عواقب ناشی از مرگ همسرش است.

نامزدی‌ این فیلم در چهار بخش اسکار، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های ژاپن و شبکه‌های اجتماعی در این کشور داشت و با استقبال زیادی همراه شد.

یکی از کاربران ژاپنی در توییتر نوشت که «این یک موفقیت بزرگ است. تلفیق داستان‌گویی هاروکی موراکامی و آنتوان چخوف، نوعی جهانی بودن را در این اثر ایجاد کر‌ده است که می‌تواند در سراسر جهان احساس شود.»

ریوسوکی هاماگوچی، فیلمنامه این اثر را با اقتباس از کتابی با همین عنوان به قلم هاروکی موراکامی نوشته است.

یکی دیگر از کاربران ژاپنی با اشاره به اهمیت آثار ادبی هاروکی موراکامی، نوشت که علاوه بر جایزه بهترین فیلم، جایزه بهترین فیلم‌نامه اقتباسی نیز باید به این فیلم ژاپنی اهدا شود.

ریوسوکی هاماگوچی که برای شرکت در جشنواره فیلم برلین به این شهر رفته است، در بیانیه‌ منتشره خود، موفقیت فیلم را مدیون داستان هاروکی موراکامی دانست.

ریوسوکی هاماگوچی
ریوسوکی هاماگوچی


او ضمن ستایش از داستان جهانی این نویسنده ژاپنی، ابراز امیدواری کرد که نامزدی‌های فیلم باعث شود تا بینندگان بیشتری هنرنمایی بازیگران و عوامل تولید را تماشا کنند.

ماشین من را بران، نخستین فیلم ژاپنی است که نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال می‌شود که مهمترین جایزه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی است.

این فیلم سال گذشته میلادی در ژاپن اکران شد، فقط ۲۶۰ هزار دلار در گیشه فروخت و براساس آمار غیر رسمی، در رتبه ۱۵۱ فروش در این کشور قرار گرفت.

این در حالی است که فیلم کره‌ای «پارازیت» نیز که نامزد چهار جایزه اسکار، از جمله بهترین فیلم سال شد، در سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۵۵ میلیون دلار در ژاپن فروخت و در گیشه این کشور سوم شد.

پارازیت ساخته بونگ جون هو، نخستین فیلم آسیایی است که نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال شد.

بونگ جون هو
بونگ جون هو


علی‌رغم فروش اندک فیلم، ماشین من را بران یکی از پرافتخارترین آثار ژاپنی محسوب می‌شود و در آکادمی فیلم ژاپن که معادل محلی اسکار است، نامزد هشت جایزه شده است.

مراسم اهدای جوایز آکادمی فیلم ژاپن، یازدهم مارس برگزار می‌شود.

ماشین من را بران در ماه‌های اخیر موفق به دریافت جوایز معتبر دیگری مانند گلدن گلوب شده است. این جایزه در حالی به این فیلم ژاپنی اهدا شد که سینماگران مطرحی چون اصغر فرهادی، کارگردان نامدار ایرانی از جمله رقبای ریوسوکی هاماگوچی بودند.

با توجه به نظرات مثبت منتقدین هنری، ماشین من را بران، تا این لحظه مدعی جدی کسب جایزه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار محسوب می‌شود، و در سایر بخش‌ها نیز می‌تواند تاریخ‌ساز شود.

XS
SM
MD
LG