لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۴

اعلام نامزدهای جوایز «بفتا»؛ «قهرمان» اصغر فرهادی ناکام ماند


آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا اسامی نامزدهای جوایز سالانه خود، «بفتا» را در شاخه‌های مختلف سینمایی اعلام کرد.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، فیلم تخیلی «تل‌ماسه» در بسیاری از بخش‌های اصلی، از جمله بهترین بازیگران مرد و زن موفق بود و در مجموعه با یازده نامزدی از رقبای خود پیشی گرفت.

به گزارش «هالیوود ریپورتر»، فیلم‌های «قدرت سگ» با هشت، و «بلفاست» با شش نامزدی بفتا در رده‌های بعدی قرار دارند.

برای دریافت جایزه بهترین فیلم سال، تل‌ماسه، بلفاست، قدرت سگ، به بالا نگاه نکن، و پیتزا لیکوریس رقابت می‌کنند.

اما در بخش بهترین فیلم بین‌المللی، نام اصغر فرهادی سینماگر نامدار ایرانی دیده نمی‌شود. او که با فیلم «قهرمان» به فهرست اولیه نامزدهای بفتا رسیده بود، در نهایت به مرحله نهایی نرسید و حذف شد.

این در حالی است که «قهرمان» در فرانسه نیز ناکام بود و به فهرست نامزدهای آکادمی فیلم این کشور برای دریافت جایزه «سزار» راه نیافت.

اصغر فرهادی به فهرست مقدماتی نامزدهای اسکار نیز رسیده است، ولی به گفته منتقدان سینمایی، در هفته‌های اخیر شانس خود را تا حد زیادی از دست داده است.

در این دوره فیلم‌های غیرانگلیسی‌زبان ماشین من را بران، دست خدا، مادران موازی، مامان کوچک، و بدترین فرد روی زمین، نامزد دریافت جایزه بفتا هستند.

فیلم ژاپنی ماشین من را بران، در بخش بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، و کارگردانی نیز نامزد بفتا شده است که موفقیت بزرگی برای یک اثر غیرانگلیسی‌زبان محسوب می‌شود.

آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا که به دلیل عدم تنوع نژادی در اهدای جوایز خود با انتقادات بسیاری مواجه بود، از دو سال پیش تغییراتی را در فرآیند رأی‌گیری ایجاد کرده است و نامزدهای امسال، یکی از متنوع‌ترین فهرست‌های ارائه شده از سوی آکادمی محسوب می‌شود.

رقابت امسال در بخش بهترین بازیگران مرد و زن از حساسیت زیادی برخوردار است و تعدادی از ستاره‌های بزرگ سینمای جهان نامزد بفتا هستند.

در بخش مردان، می‌توان به ماهرشالا علی، بندیکت کامبربچ، لئوناردو دی کاپریو، و ویل اسمیت اشاره کرد. و در بخش زنان، چهره‌هایی چون لیدی گاگا، امیلیا جونز، رنت رینزو، و تسا تامپسون دیده می‌شوند.

مراسم اهدای جوایز آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا، یکشنبه سیزدهم مارس در لندن برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG