لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

افزایش مالیات سیگار، منجی میلیون ها انسان


سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز جهانی مبارزه با دخانیات از دولت ها خواست مالیات تنباکو را افزایش دهند. سازمان بهداشت جهانی می گوید این موثرترین راه برای کاهش مصرف سیگار و جلوگیری از مرگ زودرس میلیون ها انسان است.

مصرف دخانیات قابل پیشگیری ترین دلیل مرگ در جهان است. سازمان بهداشت جهانی می گوید تنبالکو هر ساله هشت میلیون نفر را به کام مرگ می فرستد. این آمار بیش از ۶۰۰ هزار نفر غیرسیگاری را نیز در بر می گیرد که بر اثر استنشاق دود بازدم سیگاری ها جان می دهند.

سازمان بهداشت جهانی هشدار داد اگر اقدامی نشود، دخانیات عامل مرگ حدود یک میلیارد انسان تا پایان قرن حاضر خواهد بود. این نهاد بین المللی می گوید ۸۰ درصد این مرگ ها در کشورهای فقیر و با درآمد متوسط صورت خواهد گرفت.

به گفته سازمان بهداشت جهانی از طریق تمهیداتی که مردم را به ترک سیگار و جلوگیری از شروع آن تهییج کند، جلوی مرگ و میر احتمالی در اغلب موارد را می توان گرفت و یکی از بهترین روش ها بالابردن مالیت سیگار و دیگر محصولات تنباکو است.

آیدا یورکی، هماهنگ کننده واحد کنترل دخانیات سازمان بهداشت جهانی می گوید شواهد حاکی است که افزایش مالیات نه تنها زندگی افراد را نجات می دهد بلکه یک منبع مالی جدید برای دولت ها به وجود می آورد.

خانم یورکی می گوید جلوگیری از سیگاری شدن جوانان بویژه برای کشورهای در حال توسعه ضروری است. او گفت کشورهای فقیر بیش از همه برای توسعه خود به جوانان سالم نیاز دارند. این کشورها می توانند از پول مالیات بر تنباکو در جهت توسعه اقتصادی بهره برداری کنند.

سازمان بهداشت جهانی محاسبه می کند که اگر تمامی کشورها مالیات بر دخانیات را تا ۵۰ درصد افزایش دهند، جهان می تواند ۱۰۱ میلیارد دلار دیگر سرمایه بدست آورد.

آفریقای جنوبی نمونه ای است که سیاست فوق را در پیش گرفته. این کشور طی سال های 1993 تا 2009 مالیات بر سیگار را از 32 به 52 درصد افزایش داد. طی این دوره، به گفته سازمان بهداشت جهانی فروش سیگار در این کشور 30 درصد افت کرد و عواید دولت از حدود یک میلیارد به هشت میلیارد دلار افزایش یافت.

افزایش مالیات برای کارخانجات و صنعت تنباکو خبر بدی است زیرا همانطور که آرماندو پروجا، از مدیران جلوگیری از بیماری های غیرواگیر بهداشت جهانی به صدای آمریکا می گوید، صنعت تنباکو نگران افزایش مالیات و کاهش فروش محصول است.
او می گوید: «صنعت تنباکو برای مقابله با این وضع تاکتیک های مختلفی دارد مثل تلاش برای تحت فشار گذاشتن دولت ها و القای این ایده کذب که صنایع و کارخانجات آن کشور را ترک خواهند کرد و این امر به درآمد کشور لطمه می زند. آنها همچنین خواهند گفت که با این کار بیکاری افزایش می یابد.» به گفته آقای پروجا صنایع تنباکو احتمالا از روش های غیرقانونی برای متقاعد کردن و خریدن نمایندگان دولت اقدام خواهند کرد تا علیه لایحه افزایش مالیات دخانیات رای دهند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید افزایش مالیات موثرترین راه کنترل مصرف سیگار است. تمیدهات دیگر تاسیس محیط های سیگار ممنوع، هشدارهای بهداشتی روی پاکت های سیگار و ممنوعیت تبلیغات محصولات دخانیاتی است.
XS
SM
MD
LG