لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۷

تلاشی تازه برای ترک سیگار در آمریکا


عکس از آرشیو (متروی مادرید)
عکس از آرشیو (متروی مادرید)

برگردان مقاله خبرگزاری اسوشیتدپرس در خصوص دور تازه کمپین وزارت بهداشت آمریکا با محور ترغیب شهروندان به ترک سیگار.

وزارت بهداشت آمریکا امروز پنج شنبه بخش دوم یک آگهی را منتشر کرده که با هدف ترغیب به ترک سیگار طراحی شده است. بخش نخست این آگهی بر مبنای تحقیقاتی که انجام شده، در متقاعد کردن ده ها هزار شهروند آمریکایی به ترک عادت سیگار کشیدن موفق بوده است.

آگهی تازه ای که دولت آمریکا تولید کرده، بر مبنای فرجام واقعی و دردناک چند سیگاری سابق تهیه شده؛‌ زن ۵۲ ساله ای که تارهای صوتی اش را از دست داده (و در آگهی سال گذشته نیز حضور یافته بود)، مردی که اعتیادش به سیگار در عین ابتلای او به دیابت، به قطع پایش انجامیده، و پسربچه ۷ ساله ای که بزرگترهای اطراف او دود سیگار به خوردش داده اند و عامل ابتلای او به بیماری آسم شده اند.

دکتر تام فریدن، مدیر مرکز پیشگیری و درمان وابسته به وزارت بهداشت آمریکا، می گوید که این قبیل آگهی ها، سیگاری ها را به ترک عادتشان تشویق می کنند، به ویژه از آن روی که اغلب معتادان به سیگار، به ترک این عادت تمایل دارند.

تلاش امسال این مرکز دولتی برای انتشار آگهی های ترغیب به ترک سیگار، ۴۸ میلیون دلار هزینه داشته و شامل آگهی های تلویزیونی، رادیویی، اینترنتی، و بیلبورد است.

این مبلغ در شرایط کسری بودجه ای هزینه شده که دولت آمریکا با آن مواجه است،‌ اما وزارت بهداشت می گوید این هزینه با نتیجه چنین تبلیغاتی تأمین خواهد شد، چون ترک سیگار عده زیادی از شهروندان در پی تأثیر این گونه تبلیغات، از هزینه های درمان دولت در آینده می کاهد. مدت اجرای مرحله تازه کمپین وزارت بهداشت آمریکا علیه استعمال دخانیات، ۱۶ هفته (۴ ماه) خواهد بود.


در آمریکا یکی از علل اصلی بیماری ها و مرگ و میرهای قابل پیشگیری، سیگار کشیدن است. استعمال دخانیات، از عوامل اصلی مرگ ناشی از سرطان ریه و حمله قلبی نیز تلقی می شود.

مرحله نخست کمپین دولت برای متقاعد کردن شهروندان به ترک سیگار، سال گذشته انجام شد و نخستین مورد تلاش وزارت بهداشت آمریکا در این سطح برای ترغیب سیگاری ها به ترک عادت دود کردن سیگار بود. برای این کمپین، ۵۴ میلیون دلار هزینه شد و متعاقب انتشار آگهی های آن، ۲۰۰ هزار شهروند آمریکایی به ترک سیگار اقدام کردند.

تفاوت عمده ای که تبلیغات ضدسیگار امسال دولت آمریکا با کمپین سال گذشته دارد،‌ آن است که محتوای این آگهی تازه، بیشتر در جهت انعکاس اثرات مخرب دود کردن سیگار بر اطرافیان تأکید دارد.

فعالان کمپین های ضد دخانیات از این تلاش تازه وزارت بهداشت آمریکا استقبال کرده اند. آنها می گویند کارخانجات دخانیات تنها طی یک هفته برای تبلیغ محصولات خود همانقدر هزینه می کنند که دولت برای این کمپین ۱۶ هفته ای هزینه کرده است.

این عده، انتشار آگهی هایی از این قبیل را برای هشدار دادن به مردم و آگاه سازی جامعه ای که ۲۰ درصد از بزرگسالان آن سیگاری هستند، ضروری می خوانند، به ویژه از آن روی که هشدارهای دولت طی پنج دهه اخیر اثر چندانی بر اغلب سیگاری های آمریکا نداشته و تا پیش از کمپین گسترده سال گذشته وزارت بهداشت، تکرار پیام هایی بوده که مردم به آنها عادت کرده بودند.

وزارت بهداشت آمریکا مشمول اجرای سیاست ریاضت اقتصادی دولت شده و ۳۰۰ میلیون دلار از بودجه امسال آن کاسته شده است. اما بودجه کمپین مبارزه با دخانیات، از محل ذخیره یک میلیارد دلاری این وزارتخانه تأمین می شود. این مبلغ، سال ها پیش با هدف صرف شدن در «موارد خاص برای پیشگیری از بیماری» اندوخته شده است، و قرار است از محل این اندوخته، دست کم ۸۰ میلیون دلار برای تبلیغات ترک سیگار هزینه شود.

برآورد وزارت بهداشت آمریکا حاکی از آن است که هزینه کردن سالی ۵۰ میلیون دلار برای آگاه سازی جامعه و پیشگیری از ابتلا به بیماری های ناشی از استعمال دخانیات، می تواند به نجات جان ده ها هزار شهروند آمریکا بیانجامد.

دکتر تام فریدن، مدیر مرکز پیشگیری و درمان وزارت بهداشت آمریکا، می گوید مرکز تحت مدیریت وی می کوشد تدابیری تازه برای انتشار پیام های ترغیب به ترک سیگار اتخاذ کند؛ تدابیری که طراحی و انتشار پیام هایی را در برمی گیرد که به رغم صرف هزینه کمتر، اثرگذارتر باشند.
XS
SM
MD
LG