لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

توصیه پزشکان به معتادان سیگار: انجام سی تی اسکن ریه


۸۵ درصد از مبتلایان به سرطان ریه در آمریکا، سیگاری یا سیگاری سابق بوده اند.

کسانی که به مصرف افراطی دخانیات معتادند یا معتاد بوده اند، طبق تحقیقات تازه، باید سالانه مورد معاینه ریوی قرار گیرند تا از عدم ابتلای آنها به بیماری های ریوی اطمینان حاصل شود.

تازه ترین پژوهش های پزشکی که در شماره تازه نشریه طب بالینی آمریکا به عنوان یکی از توصیه های جدی برای پیشگیری از بروز بیماری منتشر شده است، حاکی از آن است که کسانی که ۵۵ تا ۸۰ سال دارند و در گذشته یا در حال حاضر در مصرف سیگار زیاده روی می کرده اند یا می کنند، در معرض خطر جدی ابتلا به سرطان هستند و باید مورد معاینات سالانه قرار گیرند تا در صورت ابتلا به سرطان، به موقع بتوانند به درمان آن اقدام کنند.

این پژوهش که نتایج آن تازه انتشار یافته است، بر تحقیقاتی مبتنی است که از سال ۲۰۰۴ تاکنون بر روی شواهد پزشکی گروه های مورد پژوهش انجام گرفته است. این پژوهش همچنین روش مورد توصیه برای تشخیص بیماری را سی تی اسکن تشخیص داده که کمترین آسیب و عارضه جانبی را در بردارد.

طبق نتایج این مطالعه، کسانی که اکنون سیگار می کشند و میزان مصرف سیگار آنها به دو پاکت در روز می رسد، باید مورد این آزمایش قرار گیرند. کسانی که سیگار کشیدن را ترک کرده اند، اما به مدت سی سال یا بیشتر به طور متوسط روزی یک پاکت سیگار کشیده اند، همچنین کسانی که سیگار کشیدن را ترک کرده اند اما به مدت دست کم ۱۵ سال روزانه دست کم دو پاکت سیگار کشیده اند، در میان معتادانی هستند که در معرض خطر به شمار می روند.

استعمال دخانیات عمده ترین عامل خطر ایجاد سرطان ریه است. در آمریکا، حدود ۸۵ درصد از مبتلایان به سرطان ریه سیگاری هستند یا سیگاری بوده اند.

یافته های تحقیق تازه ای که در این خصوص منتشر شده، با یافته ها و توصیه های انجمن سرطان آمریکا و انجمن سرطان شناسی بالینی آمریکا مطابقت دارد.
XS
SM
MD
LG