لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

سازمان بهداشت جهانی: شمار مبتلایان به کرونا در اروپا سه برابر شده است


مسافران با ماسک در مترو بارسلون، اسپانیا - آرشیو
مسافران با ماسک در مترو بارسلون، اسپانیا - آرشیو

سازمان بهداشت جهانی، روز سه‌شنبه ۲۷ تیر، اعلام کرد که موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر اروپا، در شش هفته گذشته، سه برابر شده است که تقریباً نیمی از موارد کل جهان را تشکیل می‌دهد. نرخ بستری شدن در بیمارستان ها نیز دوبرابر شده ولی درصد موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه کماکان پایین مانده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، دکتر هانس کلوگه، مدیر بخش اروپای سازمان بهداشت جهانی، روز سه شنبه در بیانیه‌ای کووید-۱۹ را یک «بیماری موذی و بالقوه کشنده» توصیف کرد که مردم نباید آن را دست کم بگیرند.

وی گفت که خویشاوندان بسیار واگیردار گونه امیکرون مسئول موج جدیدی از بیماری کووید-۱۹ در سراسر قاره اروپا هستند و این که تکرار بیماری می تواند منجر به کووید مزمن (طولانی‌مدت) یا به اصلاح انگلیسی (Long Covid) شود.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که ۵۳ کشور در اروپا که تا آسیای مرکزی امتداد دارد، در یک هفته گذشته نزدیک به ۳ میلیون موارد جدید بیماری کووید-۱۹ ناشی از ویروس کرونا را گزارش کرده‌اند و این ویروس هر هفته جان حدود ۳ هزار نفر را گرفته است.

موارد بیماری کووید-۱۹ در جهان نیز در پنج هفته گذشته افزایش یافته است - حتی با وجود این که اکثر کشورها آزمایش‌های ویروس کرونای خود را کاهش داده‌اند و احتمال زیاد دارد که شمار اصلی موارد بیماری بیشتر از ارقام گزارش شده باشد.

سازمان بهداشت جهانی استراتژی پاییز خود برای مقابله با کووید-۱۹ را روز سه شنبه منتشر کرد. این سازمان وابسته به سازمان ملل متحد، دز یادآور دوم را برای تمام افراد ۵ سال به بالا با سیستم ایمنی ضعیف، توصیه می‌کند و از عموم می خواهد تا در فضاهای بسته مثل داخل ساختمان‌ها و وسایل حمل و نقل ماسک بزنند.

سازمان بهداشت جهانی همینطور خواستار تهویه بهتر هوای داخل مدارس، ادارات، و سایر اماکن عمومی شده است.

XS
SM
MD
LG