لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۷

کرونا در ایران؛ شمار قربانیان ۴۰ درصد افزایش یافته است


آرشیو
آرشیو

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران طی روزهای گذشته افزایش یافته است و برخی از مسئولان از افزایش بستری‌ها و پُرشدن تخت‌های بیمارستانی در تعدادی از شهرها خبر می‌دهند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر دوشنبه ۲۷ تیرماه حدود ۵۷۰۰ بیمار جدید شناسایی شدند و ۱۴ بیمار نیز جان باختند. عباس شیراوژن، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز دوشنبه ۲۷ تیرماه اعلام کرد که تنها طی یک هفته اخیر تعداد بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستانها دو و نیم برابر شده و تعداد قربانیان نیز ۴۰ درصد افزایش یافته است.

وی همچنین از احتمال افزایش تعداد مبتلایان در روزهای آینده خبر داد.

همزمان حمیدرضا جماعتی٬ دبیر کمیته علمی کرونا٬ گفته است که بررسیها نشان میدهد که بیش از ۸۰ درصد از موارد ابتلا به کرونا، مربوط به زیرسویه «BA5» است که سرعت سرایت بسیار زیادی دارد.

حبیب حیبر٬ معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز٬ روز دوشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت که آمار بستری در بیمارستانهای خوزستان به صورت تصاعدی در حال افزایش است و تختهای بیمارستانی در حال پرشدن هستند.

آمار مبتلایان به کرونا در برخی از استانهای دیگر از جمله لرستان، کرمانشاه، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان نیز به شدت افزایش یافته است. با اوجگیری دوباره آمار مبتلایان در ایران و افزایش مراجعات برای دریافت دُز یادآور واکسن کرونا، شماری از شهروندان طی روزهای اخیر خبر دادند که در بعضی از مراکز درمانی «واکسن تاریخ گذشته» تزریق میشود و تصاویری را منتشر کردند که نشان میدهد روی واکسنهای آسترازنکا برچسب دیگری زده شده است.

روزنامه اعتماد نیز در شماره روز یکشنبه ۲۶ تیرماه خود در گزارشی نوشت: «تاريخ انقضای واكسن وارداتی كه به تشخيص كارخانه توليدكننده تا پايان ماه ژوئن تعيين شده بود بنا به صلاحديد مسئولان وزارت بهداشت تغيير كرده و به مدت ۱۷ روز افزايش يافته است، اما علت این دستكاری همچنان در هالهای از ابهام است.»

بعد از انتشار این خبرها بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تکذیب موضوع اعلام کرد که مراکز واکسیناسیون حق تزریق واکسن کرونای تاریخ گذشته را ندارند.

پدرام پاک‌آیین، سخنگوی وزارت بهداشت نیز روز دوشنبه ۲۷ تیرماه این خبرها را تکذیب کرد و گفت: «شایعه استفاده از واکسن آسترازنکای تاریخ گذشته صحت ندارد.» وی در مورد برچسبهای خبرساز واکسن آسترازنکا در ادامه افزود: «ویال واکسن از روز اولی که وارد کشور می شود، در سازمان غذا و دارو تایید و برچسبگذاری می شود و سپس در اختیار مراکز واکسیناسیون قرار می گیرد.» با این حال توضیحات مسئولین وزارت بهداشت شماری از مردم را قانع نکرده است و برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که نسبت به تزریق دُز یادآور واکسن کرونا تردید دارند.

در حال حاضر ۱۵ شهر ایران در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند و وضعیت ۳۵ شهر دیگر هم نارنجی اعلام شده است. بنا بر آمارهای دولتی در ایران از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون حدود هفت میلیون و ۲۸۴ هزار نفر به این ویروس مبتلا شدهاند و بیش از ۱۴۱ هزار و ۵۰۰ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

کارشناسان نسبت به صحت و دقت آمارهای دولتی کرونا در ایران تردید دارند.

XS
SM
MD
LG