لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

آمریکا آزمایش موشکی کره‌شمالی را «وقیحانه» و «تنش‌زا» توصیف کرد


آزمایش موشکی کره‌شمالی.
آزمایش موشکی کره‌شمالی.

کاخ‌سفید با انتشار بیانیه‌ای اقدام کره‌شمالی در آزمایش یک موشک بالستیک دوربرد را به‌شدت محکوم کرد و آن را نقض وقیحانه قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت سازمان ملل دانست.

بر اساس این بیانیه، «رئیس جمهوری آمریکا و تیم امنیت ملی او در هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکای ایالات متحده سرگرم ارزیابی شرایط هستند.»

کاخ سفید پرتاب موشکی کره‌شمالی را نقض وقیحانه قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت سازمان ملل توصیف کرد و گفت این اقدام «بی‌مورد تنش‌ها را افزایش می‌دهد و خطر بی ثبات کردن اوضاع امنیتی در منطقه را به دنبال دارد.»

بیاینه کاخ‌سفید تصریح می‌کند که اقدام کره‌شمالی نشان می‌دهد پیونگ‌یانگ کماکان «برنامه‌های نامشروع تسلیحات کشتار جمعی و موشک‌های بالستیک خود را به رفاه مردمش ترجیح می‌دهد.»

شلیک موشک بالستیک به سمت جزیره هوکایدو در ژاپن

کره جنوبی و ژاپن اعلام کردند که کره شمالی، روز پنجشنبه مدل جدیدی از یک موشک بالستیک به سمت جزیره هوکایدو در ژاپن شلیک کرد و این باعث شد تا ساکنان این جزیره در معرض خطر قرار گیرند.

مقامات ژاپنی، پس از آن هشدار خود را پس گرفته و اعلام کردند که یک سیستم هشدار اضطراری، اشتباها پیش‌بینی کرده است که این موشک در نزدیکی آن جزیره سقوط خواهد کرد.

گارد ساحلی ژاپن اعلام کرد به نظر می‌رسد که این موشک در دریای شرق کره شمالی سقوط کرده است.

این پرتاب، چند روز پس از آن که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برای مقابله با «اقدامات تجاوزکارانه ایالات متحده»، خواستار تقویت قدرت بازدارندگی جنگی این کشور به شیوه‌ای «عملی‌تر و تهاجمی‌تر» شد، صورت گرفت.

نوزدهم فروردین هم خبرگزاری دولتی کره شمالی ادعا کرد این کشور بار دیگر اقدام به پرتاب آزمایشی یک شهپاد زیرسطحی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای کرد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی، نام این شهپاد تهاجمی زیرسطحی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را «هائیل- ۲‌» و زمان پرتاب آن را نیز روزهای ۱۵ تا ۱۸ فروردین ذکر کرده است.

XS
SM
MD
LG