لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

کره‌شمالی یک شهپاد دیگر با «قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای» پرتاب کرد


پرچم کره شمالی
پرچم کره شمالی

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز شنبه ادعا کرد این کشور بار دیگر اقدام به پرتاب آزمایشی یک شهپاد زیرسطحی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای کرده است.

به گزارش رویترز، کره شمالی با پرتاب آزمایشی این شناور هدایت‌پذیر از راه دور(شهپاد)، قصد دارد قابلیت‌های نظامی خود را در مقابل آمریکا و کره‌جنوبی به نمایش بگذارد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی، نام این شهپاد تهاجمی زیرسطحی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را «هائیل- ۲‌» و زمان پرتاب آن را نیز روزهای ۱۵ تا ۱۸ فروردین ذکر کرده است.

کره شمالی بیش از یک هفته قبل هم از شهپاد زیرسطحی دیگری به نام «هائیل-۱» رونمایی کرده بود.

خبرگزاری رسمی کره شمالی، پرتاب آزمایشی شهپاد «هائیل- ۲» را موفقیت‌آمیز توصیف کرده و سامانه تسلیحاتی زیرسطحی خود را «اطمینان‌بخش» خوانده است.

این خبرگزاری مدعی شد که سامانه تسلیحاتی زیرسطحی‌اش می‌تواند برای پیشگیری از عملیات نظامی علیه کره شمالی به‌کارگرفته شود.

با این‌حال، برخی تحلیلگران درباره قابلیت عملیاتی بودن این شهپاد، ابراز تردید می‌کنند.

در پی برگزاری رزمایش‌های مشترک دریایی اخیر میان کره جنوبی و آمریکا، کره شمالی آزمایش‌های تسلیحاتی خود را تشدید کرده است.

در تازه‌ترین مورد از این رزمایش‌ها، نیروی دریایی سه کشور کره جنوبی، آمریکا و ژاپن به منظور تقویت هماهنگی علیه تهدیدهای موشکی کره شمالی مانوری مشترک برگزار کردند.

پیشتر ارتش کره جنوبی هدف از این رزمایش را افزایش توانمندی‌ها برای واکنش در قبال تهدیدهای امنیتی دریایی از سوی کره شمالی اعلام کرده بود.

XS
SM
MD
LG