لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

مانور دریایی آمریکا، کره‌جنوبی و ژاپن برای مقابله با تهدید کره‌شمالی آغاز شد


آرشیو.
آرشیو.

ارتش کره جنوبی اعلام کرد نیروی دریایی آن کشور و ایالات متحده و ژاپن از روز دوشنبه برای نخستین بار طی شش ماه گذشته مانورهای مشترک ضد زیردریایی را آغاز کرده اند که هدف از آن تقویت هماهنگی علیه تهدید فزاینده موشکی کره شمالی است.

رونمایی اخیر کره‌شمالی از نوعی کلاهک هسته‌ای این نگرانی را ایجاد کرده است که آن کشور برای نخستین بار از سال ۲۰۱۷ میلادی به این سو یک آزمایش هسته‌ای انجام دهد.

در بیانیه وزارت دفاع کره جنوبی آمده است که تمرینات دریایی جاری در آبهای بین المللی در سواحل جزیره «ججو» در کره جنوبی دربرگیرنده ناو هواپیمابر آمریکایی «نیمیتز» و ناوشکنهای آمریکا و کره جنوبی و ژاپن است.

این بیانیه می‌افزاید تمرینات با هدف بهبود قدرت پاسخگویی به تهدیدهای امنیتی زیردریایی کره شمالی برگذار می‌شود که میتواند موشکهای بالیستیک خود را از زیردریایی هایش پرتاب کند.

در ماه مارس امسال کره شمالی در واکنش به تمرینات نظامی دو جانبه آمریکا و کره جنوبی یک سلسله آزمایش موشکی انجام داد.

شماری از کارشناسان پیرامون کارایی موشکهای مجهز به تسلیحات هسته‌ای کره شمالی ابراز تردید کرده اند ولی وزیر دفاع کره جنوبی اخیرا گفت فن آوری همسایه شمالی برای ساخت کلاهک به منظور پرتاب با موشکهای پیشرفته کوتاهبرد (کوتاه برد) پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.

XS
SM
MD
LG