لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۴

آمریکا خواستار آزادی مامور سابق اف‌بی‌آی در ایران شد


رابرت لوینسون در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد.
رابرت لوینسون در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد.

کاخ سفید روز سه‌شنبه ۲۶ نوامبر (۵ آذر) با انتشار درخواستی خطاب به تهران، خواستار آزادی مامور سابق اف‌بی‌آی و دو آمریکایی دیگر زندانی در ایران شد.

رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی طی یک سفر کاری به جزیره کیش در مارس ۲۰۰۷، ناپدید شد. آمریکا می‌گوید این کارآگاه خصوصی و پدر هفت فرزند ربوده شده و در ایران نگهداری می‌شود. پرونده لوینسون یکی از محورهای مذاکرات اخیر میان ایران و آمریکا درباره برنامه اتمی تهران و بهبود مناسبات دیپلماتیک دوجانبه بود.

خبرگزاری اسوشیتدپرس می‌نویسد جان ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مکالمه تلفنی که پیشتر در ماه سپتامبر با حسن روحانی داشت، بویژه بر پرونده لوینسون و سعید عابدینی و امیر حکمتی دو شهروند آمریکایی دیگر که در ایران بازداشت شده‌اند تاکید کرده است.

عابدینی یک کشیش مسیحی از ایالت آیداهو در آمریکا است و حکمتی تفنگدار دریایی سابق آمریکا و اهل ایالت میشیگان است.

آقای ارنست که با آقای اوباما به لس‌آنجلس سفر کرده به خبرنگاران گفت:‌‌«ما معتقدیم که این سه شهروند آمریکایی باید بتوانند به خانه بازگردند. دولت آمریکا در این فصل تعطیلات تقاضای محترمانه‌ای را با دولت ایران مطرح کرده تا با در نظر گرفتن بعد انساندوستانه، این سه نفر را آزاد کند و یا دست‌کم دو نفری را که می‌دانیم بازداشت شده‌اند آزاد و درباره وضعیت آقای لوینسون اطلاع‌رسانی کند.»

بیانیه مکتوبی که کاخ سفید قبل از سخنان آقای ارنست منتشر کرد می‌گوید آمریکا متعهد است تا لوینسون را بیابد و به خانه‌اش بازگرداند.

این بیانیه می‌گوید:‌ «ما با احترام از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم تا به ما در اطمینان از سلامت، آسایش و بازگشت او کمک کند.»

خواهر امیر حکمتی روز سه‌شنبه گفتکه او و خانواده‌اش امیدوارند مذاکرات بیشتر بین مقامات آمریکایی و ایرانی منجر به آزای برادرش شود که بیش از دو سال است بازداشت شده.

خانم حکمتی گفت:‌ «با این پل ارتباطی که بنا شده، ما احساس اطمینان بیشتری به مطرح شدن پرونده امیر داریم.»

XS
SM
MD
LG