لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۴

امیدخانواده امیرحکمتی به آزادی او به مناسبت نوروز


امیر حکمتی در گفت و گو با سیمای جمهوری اسلامی ایران
امیر حکمتی در گفت و گو با سیمای جمهوری اسلامی ایران

حکمتی نوزده ماه است که در ایران در حبس به سر می برد.

اعضای خانواده یک عضو نیروی دریایی آمریکا که ۱۹ ماه است در ایران محبوس است، از جمهوری اسلامی خواسته اند او را آزاد کند.

امیر حکمتی، شهروند ۲۹ ساله آمریکایی ایرانی تباری که به اتهام جاسوسی برای سی.آی.ای. در ماه اوت سال ۲۰۱۱ در ایران بازداشت شد، برای دیدار مادربزرگش به ایران سفر کرده بود.

خبرگزاری رویترز می گوید خانواده او می خواهندبه مناسبت نوروز از مقام های جمهوری اسلامی تقاضا کنند وی آزاد شود، به ویژه که آیت الله خامنه ای با رسیدن سال نو، معمولاً تعدادی از زندانیان را عفو می کند.

خانواده حکمتی می گویند امیر در زندان انفرادی محبوس بوده و شرایط دشواری داشته است. پدرش که به بیماری سرطان مبتلاست، می گوید به دیدار از فرزندش نیاز دارد.

امیر حکمتی بدواً به اعدام محکوم شده بود، اما حکم اعدام وی لغو شد و پرونده اش به دادگاه دیگری در ساختار قضایی ایران ارجاع شد.

سارا حکمتی، خواهر اوی طی گفت و گویی تلفنی با خبرگزاری رویترز گفت که در زندان به برادرش اجازه ملاقات مرتب با وکیل یا با خانواده اش داده نمی شود و به رغم گذشت بیش از یک سال و نیم از زمان بازداشت اومقام های قضایی ایران در خصوص پرونده اش سکوت کرده اند.

خانواده حکمتی ماه گذشته اطلاع یافتند که امیر ۱۶ ماه در زندان انفرادی بوده و طی آن مدت دست به اعتصاب غذا زده که به ضعف و بیهوشی وی انجامیده است.

امیر حکمتی تنها موفق شده چند بار با وکیل، مادر، مادربزرگ و چند عضو دیگر خانواده اش دیدار کند. اما خواهرش سارا می گوید قوه قضاییه اجازه نداده است مقامات سفارت سوئیس (که حافظ منافع آمریکا در ایران است) با وی ملاقات کنند.

سارا حکمتی، خواهر امیر حکمتی، برادرش را فردی محتاط توصیف می کند که پیش از سفر به ایران برای نخستین بار، به دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن اطلاع داده بوده که پیشینه خدمت نظامی در ارتش آمریکا را دارد. آقای حکمتی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده و مدتی از دوران خدمت خود را در عراق گذرانده است.

سارا حکمتی به خبرگزاری رویترز گفته در پی آن که برادرش سابقه خدمت نظامی خود را به مسئولان دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن اطلاع داده، کارکنان این دفتر به امیر حکمتی گفته اند مشکلی وجود ندارد و مراحل اداری کار او و صدور مدارک لازم را طبق روال معمول انجام داده اند.

دو هفته پس از رسیدن او به تهران اما، حکمتی در خانه ای که در آن اقامت داشت، بازداشت شد. بازداشت کنندگان برای ورود به خانه، در را شکسته بودند و لپ تاپ، دوربین، تلفن همراه، و گذرنامه اش را هم برده بودند و خانواده اش می گویند شواهد حاکی از آن است که او را به زور برده اند.

امیر حکمتی به عنوان پرستار، مترجم عربی و فارسی، و مشاور فرهنگ و زبان، در نیروهای نظامی آمریکا خدمت کرده است. اعضای خانواده او می گویند با توجه به بیماری پدر امیر، تصمیم گرفته اند با رسانه ها صحبت کنند و از مقام های تهران آزادی او را درخواست کنند.
XS
SM
MD
LG