لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

کری:ایران برای بازگشت شهروندان آمریکایی همکاری کند


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا از جمهوری اسلامی ایران خواست برای بازگشت شهروندان آمریکایی بازداشت شده و یا ناپدید شده در ایران با ایالات متحده همکاری کند.

جان کری با صدور بیانیه ای در روز چهارشنبه، با اشاره به سخنان حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، از این کشور خواست برای بازگشت رابرت لوینسون، امیر حکمتی و سعید عابدینی با آمریکا همکاری کند.

وزیر امورخارجه آمریکا نوشته است حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در سخنرانی ها و مصاحبه های خود طی چند ماه گذشته از امید و دیدگاه خود برای بهبود روابط ایران با جهان سخن گفته است، و ما از دولت ایران می خواهیم تا امیرحکمتی و سعید عابدینی را آزاد کند و به یافتن رابرت لوینسون کمک کند تا این افراد به خانواده هایشان هرچه زودتر ملحق شوند.

رابرت لوینسون، ۱۸ اسفند ۱۳۸۵ پس از سفر به جزیره کیش ناپدید شد. دولت محمود احمدی نژاد اعلام کرده بود که از سرنوشت آقای لوینسون خبر ندارد.

به گفته خانواده رابرت لویسنون، او برای «بررسی سیگار های قاچاق» به صورت شخصی به ایران سفر کرده بود.

آقای کری در بیانیه خود گفته است: «آقای لوینسون نه تنها یک همسر، که پدری دلسوز برای هفت فرزندش است.» وزیر امورخارجه آمریکا از ایران خواسته است تا نگذارد خانواده رابرت لوینسون بیش از این نگران وضعیت سلامتی او باشند.

جان کری همچنین اتهام وارده شده جاسوسی به امیر حکمتی را «غلط» خوانده است. امیر حکمتی دو سال پیش، هنگامی که برای دیدن مادر بزرگش به ایران رفته بود بازداشت و سپس به اعدام محکوم شد. اما حکم اعدام که اعتراضات بین المللی را در پی داشت، لغو شد.

سعید عابدینی، نوکیش مسیحی نزدیک به یک سال پیش پس از سفر به ایران بازداشت و اخیرا حکم ۸ سال حبس او در «دادگاه تجدید نظر» تایید شد. جمهوری اسلامی او را متهم کرده است که با راه اندازی کلیساهای خانگی، «امنیت ملی» را به خطر انداخته است.

وزیر امورخارجه آمریکا در بیانیه خود آورده است که آقای عابدینی به خاطر اتهامات مربوط به عقاید مذهبی اش محکوم شده است.
XS
SM
MD
LG