لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۱

۳ سال پس از ناپدیدی شش ساله یک آمریکائی در ایران


حدود شش سال پیش رابرت لوینسون مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا در جزیره کیش ایران ناپدید شد. او برای تحقیق درباره قاچاق سیگار به ایران سفر کرده بود، اما ربوده شد، و تا کنون هیچ خبری از او نیست. پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، جایزه ای یک میلیون دلاری برای یابنده او تعیین کرده است. ربایندگان لوینسون اعلام نکرده اندخواسته اصلی شان چیست.

همسرش، کریستین، می گوید "شوهرم در اصل به سفر دوبی رفته بود. چند روز اونجا بود و بعد قرار شد که سفری بیست و چهار ساعته به جزیره کیش داشته باشه. بعدش هم دوباره برگرده به دوبی. این شش سال پیش بود. من قبل از اینکه رابرت سوار هواپیمای راهی کیش بشه باهاش حرف زدم. گفت فرداش که به دوبی برگرده زنگ می زنه. که هیچ وقت نزد. شوهرم کارآگاه خصوصی بود. او همیشه در حال سفر کردن بود تا بتونه اطلاعاتی درباره قاچاق سیگار به دست بیاره. سفرش به کیش هم برای همین بود".

تلاش خانواده لوینسون برای یافتن او بلافاصله پس از آن شروع شد که وی در پی سفر به کیش، برخلاف معمول و قولی که داده بود، با همسرش تماسی نگرفت.

خانم لوینسون می گوید "من و رابرت سی و نه ساله که ازدواج کرده ایم. به محض اینکه خبری ازش نشد، فهمیدم یه اتفاقی افتاده. نمی دونستم باید چی کار کنم، فقط با یه سری از آدما تماس گرفتم و سعی کردم اطلاعاتی ازشون بگیرم. بعد هم من و پسرم سفری کریدم به جزیره کیش. اونجا فهمیدیم که رابرت پس ازخروج از هتل مریم، جائی بین راه هتل و فرودگاه ناپدید شده، چرا که تو پروازِ اون روز کیش- دوبی نبود. آدمهائی که اونجا ملاقات کردیم با ما خیلی همکاری کردن و قول دادن که درباره پرونده تحقیق کنن. هرچند که هنوز گزارشی از این تحقیق ندیده ام، اما امیدوارم بالاخره جوابی به ما بدن".

سه سال پس از ناپدید شدن رابرت لوینسون، عکس هائی از اوبرای همسرش ارسال شد، که هنوزنمی داند منشاء و مبداء آنها از کجاست.

خانم لوینوسون می گوید "دیدن رابرت با اون قیافه خیلی ناراحت کننده بود. اما حداقل معلوم بود زنده است. شوهر من مرد خیلی خوبیه. ما هفت تا بچه داریم. سومین نوه مون هم تو راهه. می خواهیم رابرت زودتر برگرده خونه. دلمون براش تنگ شده. من نمی دونم کی تو این قضیه مسئوله. امیدوارم دولت ایران به ما کمک کنه. اگر هم رابرت جرمی مرتکب شده، شش سال برای دوران محکومیتش کافی بوده. ما هیچ رابطه ای با دولت آمریکا نداریم. من فقط می خواهم پدر و همسر این خانواده سالم برگرده خونه".

دولت آمریکا بارها از دولت ایران خواستار همکاری در یافتن لوینسون شده است. در همین حال خانواده لوینسون نیز به اصطلاح به هر دری زده است تا بلکه از وضعیت او با خبر شود.

خانم لوینسون می گوید من هر بارکه رئیس جمهور، احمدی نژاد، به سازمان ملل متحد آمد سعی کردم با او ملاقات کنم. حتی برای رهبر جمهوری اسلامی هم نامه نوشتم. اما هیچ نتیجه ای نداشته است.
XS
SM
MD
LG