لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۷

واشنگتن از تهران خواستار آزادی عابدینی شد


سعید عابدینی در یک عکس دستجمعی با همسر و فرزندانش
سعید عابدینی در یک عکس دستجمعی با همسر و فرزندانش
وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای نسبت به سرنوشت سعید عابدینی، کشیش ایرانی‌-‌آمریکایی زندانی در ایران، عمیقا ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری او از زندان شده است.

جان کری روز دوم فروردین از «عدم طی مراحل قانونی» در پرونده سعید عابدینی و همچنین خودداری ایران از دادن اجازه دسترسی مقام‌های سفارت سوئیس به این شهروند آمریکایی ابراز ناخشنودی کرده است. در نبود سفارت آمریکا در ایران، سفارت سوئیس حافظ منافع ایالات متحده به شمار می‌رود.

وی همچنین با اشاره به انتشار گزارش‌هایی مبنی بر آزار و اذیت جسمی و روانی سعید عابدینی در زندان و وخیم شدن وضعیت وی، این رفتار‌ها را ناقض حقوق بین‌المللی و قوانین جمهوری اسلامی دانست و خواستار آزادی فوری آقای عابدینی از زندان شد.

سعید عابدینی مهرماه سال گذشته در حالی که به گفته همسرش «برای دیدار خانواده خود و تأسیس یک پرورشگاه» به ایران رفته بود، بازداشت شد. ناصر سربازی، وکیل مدافع وی، هشتم بهمن‌ماه اظهار کرد که موکلش به هشت سال زندان محکوم شده است.

آقای عابدینی ۳۴ ساله که متأهل و صاحب دو فرزند است، در نامه‌ای که چند هفته پیش نوشته بود، اظهار کرده بود که در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به خاطر باور دینی‌اش به او اجازه درمان نیز داده نشده است.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه دوم فروردین‌ماه خود از این‌ که طبق گزارش‌ها آقای عابدینی مورد مداوا قرار گرفته است ابراز خشنودی کرد و از مقام‌های ایران خواست تا به این کشیش زندانی اجازه دهند خارج از زندان برای مداوای جراحات خود تحت درمان قرار بگیرد.

اواخر بهمن‌ماه بیش از ۸۰ نماینده کنگره آمریکا از جان کری خواسته بودند تا برای آزادی سعید عابدینی از هیچ تلاشی دریغ نکند.

به گفته ناصر سربازی، موکل وی متهم به تشکیل و راه‌ندازی کلیساهای خانگی به قصد بر هم زدن امنیت ملی است، اتهامی که آقای عابدینی رد کرده است. آقای سربازی گفته است که در مهلت قانونی مقرر، به صدور حکم هشت سال زندان برای موکلش اعتراض خواهد کرد.
(نقل از رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG