لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

سی‌ان‌ان: دولت آمریکا و ایلان ماسک بر سر راه‌اندازی اینترنت برای ایران مذاکره کرده‌اند


استارلینک.
استارلینک.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» روز جمعه به نقل از چند مقام آمریکایی گزارش داد دولت بایدن درباره امکان راه‌اندازی سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برای مردم ایران با ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس، مذاکره کرده است.

بخش فارسی صدای آمریکا در ارتباط با این خبر با کاخ سفید تماس گرفته و به محض دریافت پاسخ، آن را منتشر خواهد کرد.

به گزارش سی‌ان‌ان یک مقام ارشد دولت بایدن گفته است: «به سرعت داریم با تمام توان خود از آرزوهای مردم ایران حمایت می‌کنیم.» او افزود: «این سیاست ما است. در حال حاضر، [تظاهرات جاری] واقعا یک جنبش ایرانی تحت رهبری دختران جوان است و در حال گسترش به دیگر بخش‌های جامعه [ایران] است. ما به هیچ وجه نمی‌خواهیم حرکت آنها را تحت‌الشعاع قرار دهیم.»

این مقام ارشد دولت بایدن به سی‌ان‌ان گفته است که کاخ سفید متمایل است راه‌های تضمین دسترسی مردم ایران به اینترنت از طریق تلفن‌های همراه‌شان را بیابد و استارلینک نیز یکی از این گزینه‌هاست اما تنها گزینه نیست.

هنوز مشخص نیست آیا دولت بایدن هزینه راه‌اندازی پایانه‌های استارلینک در ایران را متقبل می‌شود یا نه.

شرکت اسپیس‌ایکس مدعی است تا کنون ٨٠ میلیون دلار صرف ارائه سرویس استارلینک به اوکراین کرده و این میزان تا پایان سال جاری بالغ بر ١٠٠ میلیون دلار خواهد شد.

در روزهای گذشته گزارشی منتشر شد که طبق آن ایلان ماسک از پنتاگون خواسته است این هزینه را متقبل شود. آقای ماسک بلافاصله پس از انتشار این خبر گفت از درخواست خود صرف نظر کرده است.

برخی مقام‌های آمریکایی اظهار امیدواری کرده‌اند پایانه‌های استارلینک علیرغم مخالفت‌های جمهوری اسلامی همانند دیش‌های ماهواره در ایران همگانی شود.

با آغاز و گسترش سریع اعتراضات ضدحکومتی به دنبال کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، مقامات جمهوری اسلامی اقدام به محدودکردن شدید دسترسی ایرانیان به اینترنت کرده‌اند. دولت جو بایدن نیز در پاسخ به این اقدام دولت ایران، ضمن تحریم کردن برخی از افراد و نهادهای فعال در این زمینه اعلام کرده با تمام توان تلاش خواهد کرد ایرانیان از حق بنیادین خود مبنی بر گردش آزاد اطلاعات محروم نشوند.

XS
SM
MD
LG