لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

اختصاصی؛ آمریکا می‌گوید اقدامات دیگری در حمایت از اعتراضات مردمی ایران در راه است


ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اعلام این که اقدامات دیگری برای حمایت از اعتراضات مردمی در ایران، در برنامه دولت بایدن قرار دارد، گفت:« تاکنون علاوه بر تحریم گشت ارشاد، مجوز معافیت از تحریم برای شرکتهای ارتباطات اینترنتی را صادر کردیم و گوگل و استارلینک از آن استقبال کردند.»

ودانت پاتل در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا پاسخ به این پرسش خبرنگار صدای آمریکا که چه اقدامات دیگری برای حمایت از مردم معترض ایران در نظر گرفته شده است؟ گفت:«همانطور که رئیس جمهور بایدن، اوایل این هفته اشاره کرد، قصد داریم اقدامات بیشتری را انجام دهیم. من مطمئناً نمی‌خواهم قبل از رئیس جمهوری، این اقدامات را اعلام کنم، اما اقدامات دیگری در آینده خواهیم داشت.»

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده افزود: «همچنین، کاری که ایالات متحده انجام می‌دهد این است که نقش مهمی در صدور مجوز دسترسی آزادانه به ارتباطات و اینترنت بین مردم ایران ایفا کرده تا آنها بتوانند نه تنها بین خود، بلکه با دنیای خارج ارتباط برقرار کنند و مطالبشان را ارسال کنند.»

پاتل گفت که ایالات متحده، هفته گذشته، از طریق فعال‌سازی مجوزهای عمومی از طریق وزارت خزانه‌داری، معافیتهای از تحریم صادر کرده تا در این چارچوب، به مردم ایران کمک شود.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه و در پاسخ به پرسشی در این مورد که آیا آمریکا تسهیلاتی برای در دسترس قرار گرفتن تجهیزات دریافت اینترنت ماهواره‌ای درون ایران در نظر دارد؟ گفت: «این به شرکت های بخش خصوصی و ارائه‌دهندگان چنین خدماتی بستگی دارد. دولت ایالات متحده در این باره قطعا دخالت نمی‌کند.»

وی افزود:«وظیفه ما در دولت این است که رژیم ایران را پاسخگو کنیم، هم از طریق تحریمهایی که ذکر کردم، و همچنین تلاش برای ایجاد امکان دسترسی به خدمات اینترنتی و ارتباطاتی برای مردم ایران.»

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در پاسخ این پرسش خبرنگار صدای آمریکا که آیا دولت جو بایدن بنا دارد مذاکرات احیای برجام را به رغم اعتراضات مردمی در ایران ادامه دهد؟ گفت: «ما هرگز سعی نکرده‌ایم القا کنیم که تحقق برجام به تک‌تک مشکلات یا اقدامات مشکل‌ساز ایران رسیدگی می‌کند، اما حل همه این مشکلات، زمانی دشوارتر می‌شود که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، بنابراین ما به دنبال بازگشت متقابل به پایبندی به برجام هستیم.

پاتل افزود: «رئیس جمهور بایدن قول داده که هر کاری که در توان دارد برای این که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند، انجام خواهد داد. با این توضیح، به طور جداگانه، ما همچنان به شکل دقیق، اعتراضات و نحوه واکنش رژیم ایران به این اعتراضات را رصد می‌کنیم. همانطور که در اوایل این هفته گفتیم، سرکوب خشونت‌آمیز، عمیقا نگران کننده است، و در این زمینه ما واکنش نشان داده‌ایم.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG