لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

پیام‌ مقامات دولت آمریکا به مردم ایران؛ از خارج شدن اولویت برجام تا تدارک امکانات برای مردم


از راست: ند پرایس، وندی شرمن، رابرت مالی و جیک سالیوان.
از راست: ند پرایس، وندی شرمن، رابرت مالی و جیک سالیوان.

در ۲۴ ساعت گذشته مقام‌های اصلی سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی ایالات متحده در اظهارنظرهایی سعی کرده‌اند موضع دولت بایدن را در قبال اعتراضات در ایران را به طور شفاف بیان کنند.

در این موضع‌گیری‌ها به صراحت گفته شده دیگر احیای برجام اولویت آمریکا نیست و در مقابل، دولت بایدن سعی دارد ضمن جلب توجه جهان به خواسته مردم ایران، امکانات ارتباطی را برای آنها مهیا کند.

  • برجام اولویت ما نیست

روز چهارشنبه ۲۰ مهر، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در کنفرانس خبری خود تاکید کرد که در حال حاضر احیای برجام اولویت ندارد.

او همچنین با اشاره به اعتراضات ایران گفت:« شجاعت مردم ایران و ادامه اعتراضات مسالمت‌آمیز آنها برای رسیدن به آزادی و حقوق اولیه خود ستودنی و چشم‌گیر است.» وی افزود: «دولت بایدن سعی دارد توجه جهان را به خواسته‌‌های معترضان و حاضران در تظاهرات ضدحکومتی در ایران جلب کند.»

در روزهای اخیر خیلی از ایرانیان و گروهی از اعضای جمهوریخواه کنگره از دولت آمریکا خواسته‌بودند هرگونه مذاکره با جمهوری اسلامی برای احیای برجام را متوقف کند.

  • موضع شفاف و شدید ما علیه حکومت ایران

از سوی دیگر، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در جلسه ای در دانشگاه جرج تاون سیاست دولت بایدن در قبال اعتراضات ایران را شرح داد. او درباره کارکرد تحریم‌ها علیه مقامات ایران در زمان سرکوب معترضان گفت: پاسخگو دانستن یعنی روشنگری درباره رفتاری که در ایران رخ می دهد. منظور این است که ما آنچه در ایران رخ می دهد را با عبارات صریح و واضح بیان کنیم که پرزیدنت بایدن و ما در دولت او انجام داده ایم. دومین هدف ما تحمیل هزینه است، نه فقط از طریق تحریم ایران به عنوان یک دولت، بلکه تحریم افراد و نهادهایی که مسئول سرکوب هستند و دولت بایدن یک سری تحریم‌هایی را علیه پلیس گشت ارشاد و سایر مقامات دولت ایران که در این سرکوبها مشارکت دارد اعمال کرده است. البته، بخشی از اقدامات دیگرمان شامل آنچه وزارت خزانه داری ما در برداشتن تحریمها انجام داد.

وی افزود: البته همه این اقدامات ما بدان معنا نیست که ما می‌توانیم جلوی شلیک هر گلوله‌ یا ضربه باتوم را بگیریم؛ اقدامات ما نشانگر موضعگیری ماست و اینکه چه گامهای عملی برداشته ایم، و نشانگر عزم قاطع رئیس جمهوری و دولت او از لحظه آغاز این اعتراضات بوده و ادامه خواهد داشت.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین درباره این اعتراضات و احتمال «تغییر رژیم» در ایران گفت که نمی‌تواند درباره اینکه این اعتراضات به کجا می‌رسد پیش‌بینی کند اما تنها کاری که آمریکا می‌تواند انجام دهد این است که روی اصول بایستد و مشخص کند که طرف چه کسی است.

  • امکانات ارتباطی برای مردم ایران

اما همزمان با این اظهارات، وندی شرمن، قائم مقام وزیر خارجه آمریکا در اظهارنظری درباره اعتراضات در ایران، سرکوب خشونت‌بار معترضان را «توهین به حقوق بشر» نامید.

او همچنین خبر داد که با شرکت‌های اصلی فناوری ایالات متحده صحبت کرده است.

خانم شرمن گفت از این شرکتها خواسته‌ام با استفاده از مجوز فناوری‌ دولت آمریکا موسوم به دی-۲، ابزارها و خدمات ارتباطی بیشتری به مردم ایران بدهند.

در کنار اظهارات معاون وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم گفت ایالات متحده متعهد است ابزارهای ارتباطی حیاتی را در دسترس مردم ایران قرار دهد چرا که آنان به طور مسالمت‌آمیز اعتراض می‌کنند.

در روزهای اخیر، بیست عضو دموکرات و جمهوریخواه مجلس نمایندگان نامه‌ای را امضا کردند که از وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌خواهد با استثنا کردن ایران از برخی تحریم‌ها، اطمینان کسب کند که مردم ایران به تکنولوژی‌های دورزدن فیلتر توسط حکومت ایران دسترسی داشته باشند.

واکنش اعضای کنگره بعد از درخواست ایلان ماسک بود که گفته بود اگر ایالات متحده، ایران را از فهرست تحریم‌های مربوط به تجهیزات ماهواره و اینترنتی استثنا کند،‌ او قادر بود دسترسی ایرانیان به اینترنت ماهواره‌ای را فراهم کند. هنوز مشخص نیست در صورت موافقت دولت آمریکا،‌ چه زمان، ‌اینترنت ماهواره استارلینک قابل دریافت در ایران باشد.

در چهار هفته اخیر بسیاری از شهرهای ایران شاهد اعتراضات شدید مردم علیه حکومت ایران بوده و همزمان حکومت نیز اینترنت را در برخی شهرها کاهش داده است.

XS
SM
MD
LG