لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

یک نماینده مجلس: فیلترینگ فضای مجازی قابلیت اجرا پیدا کرده است


آرشیو.
آرشیو.

غلامرضا نوری، نایب رئیس کمیسیون اصل ۴۴ و رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه ششم تیرماه از احتمال اعمال محدودیت برای نرم‌افزارهای پرکاربرد فضای مجازی در پی مصوبه اخیر مجلس خبر داد.

وی در گفتوگو با روزنامه «دنیای اقتصاد» با بیان اینکه طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» به شورای عالی فضای مجازی ارجاع داده شده است، اعلام کرد که با مصوبه اخیر مجلس، فیلترینگ همه ابزارهای پرکاربرد فضای مجازی مانند واتساپ و اینستاگرام قابلیت اجرایی دارد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: «در صورتی که مصوبه اخیر مجلس به تایید شورای نگهبان برسد، هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند شکایت کند که طرح صیانت برای کسب‌وکار، اقتصاد و گردش آزاد اطلاعات مضر است و نیز نمی‌توان درخواست لغو آن را داد.»

غلامرضا نوری افزود با اینکه سرنوشت طرح صیانت «مبهم و نامعلوم» است اما با مصوبه اخیر مجلس، این طرح از شفافیت و بازخواست مصون خواهد بود.

مجلس شورای اسلامی ۲۹ خرداد امسال با اعمال اصلاحیه‌هایی، دیوان عدالت اداری را از رسیدگی به شکایت‌ها علیه شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی منع کرد و امکان شکایت قضایی مردم از این دو نهاد را بست.

جمهوری اسلامی از سال‌ها پیش علاوه بر شماری از وبسایت‌ها، تعدادی از شبکه‌های اجتماعی و پیامرسان‌ها از جمله فیسبوک، توییتر و تلگرام را فیلتر کرده است.

علاوه بر فیلترینگ، حکومت ایران در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری گسترده‌ای برای اجرای طرح‌هایی مانند «شبکه ملی اطلاعات» و «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» انجام داده است که هدف این طرح‌ها تسلط بیشتر بر اینترنت و کنترل فعالیت‌های آنلاین کاربران است. نهادهای بین‌المللی و مدافعان حقوق بشر این طرح‌ها را مغایر با تعهدات جمهوری اسلامی ایران در زمینه حق آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات آزاد می‌دانند.

در رده‌بندی سازمان گزارشگران بدون مرز درباره آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۱ هم ایران در میان ۱۸۰ کشور مورد بررسی در رده ۱۷۸ قرار گرفت.

سانسور، فیلترینگ، قطع اینترنت، کنترل دولت بر رسانه‌ها، بازداشت فعالان رسانه‌ای٬ خشونت علیه روزنامه‌نگاران و توقیف مطبوعات از مهمترین شاخص‌هایی است که مبنای این رده‌بندی قرار می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG