لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۸

نخست وزیر اسرائيل در سفری از پیش اعلام نشده وارد امارات شد


نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل (آرشیو)
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل (آرشیو)

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه در یک سفر غیرمنتظره وارد امارات متحده عربی شد.

سفر او به این کشور حاشیه جنوب خلیج فارس در حالی است که تلاش‌ها برای نجات توافق برجام، وارد بن‌بست عمیق‌تری شده است.

بنت قرار است در این سفر با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، حاکم امارات، دیدار و گفت‌و‌گو کند.

در بیانیه دفتر بنت آمده است که نخست وزیر اسرائیل با شیخ محمد بن زاید آل نهیان درباره «مسائل مختلف منطقه‌ای» گفت‌و‌گو می‌کنند. به گزارش آسوشیتدپرس، ایران نیز احتمالاً در صدر موضوعات گفت‌و‌گوها قرار خواهد داشت.

این سفر دومین سفر علنی بنت به ابوظبی از زمان توافق اسرائیل و امارات برای عادی سازی روابط‌شان در سال ۱۳۹۹ است. به نوشته آسوشیتدپرس، این دو کشور پیش از آن نیز سال‌ها، عمدتاً به دلیل نگرانی‌های مشترک‌شان در مورد توانایی‌های هسته‌ای ایران، بی‌‌سرو‌صدا همکاری داشتند.

بنت در یک بیانیه ویدیویی که قبل از سفرش به امارات ضبط شد، از کشورهایی که در نشست روز چهارشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، به دلیل عدم شفافیت ایران در مورد فعالیت‌های هسته‌ای در سه سایت از پیش اعلام نشده علیه ایران رای دادند، قدردانی کرد.

بنت پیش از سوار شدن به هواپیما به مقصد امارات گفت: «ما در این جا شاهد موضع‌گیری قاطع کشورهای جهان برای تمایز میان خیر و شر هستیم، چرا که آنها به صراحت اعلام کردند ایران چیزهایی را پنهان می‌کند. ما از این موضوع کوتاه نخواهیم آمد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه اعلام کرد ایران قصد دارد غنی‌سازی اورانیوم خود را با نصب سانتریفیوژهای پیشرفته افزایش دهد.

XS
SM
MD
LG