لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۳

تبعیض دینی در غرب جوانان مسلمان را جذب گروه های جهادی می کند


نگرانی والدین از جذب جوانان به گروه های تکفیری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

اگرچه جهادیون از هیچ کوششی برای جذب جوانان به گروه های خود دریغ نمی کنند، فعالان اجتماعی نیز معتقدند بسیاری از کشورها، کوشش افراط گرایان برای به خدمت درآوردن جوانان را به دقت زیر نظر گرفته اند.

اما برخی از این کشورها، به ویژه جوامع اروپایی، واقعا نمی دانند توانایی و منابع لازم برای این کار را دارند یا خیر؟

مسلمانان ساکن اسلو پایتخت نروژ، می کوشند از تلاش تکفیری های دولت اسلامی به جذب جوانان از طریق اینترنت جلوگیری کنند. یکی از این جوانان که قبلا از اعضای گروه های افراطی بوده می گوید، مسجد جای خوبی ست، اما نمی تواند تمام نیاز های امروزی جوانان را برآورده کند.

تنش های قومی - مذهبی یکی از مهمترین چالش ها در جوامع اروپایی ست، و مسلمانان مهاجر در این جوامع می گویند، پس از هر بحران، سیاستمداران اروپایی در باره آن چالش ها حرف می زنند، اما کار مثبتی نمی کنند.

کلی پمبرتون، یکی از استادان دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا معتقد است، علاوه بر این، تبعیض، به ویژه علیه اقلیت های مهاجر، در جوامع اروپایی بیداد می کند.

«بخشی از گیرایی ایدئولوژی های افراطی، به دلیل انزوای این جوانان در کشورهای اروپایی و رفتار تبعیض آمیز با بسیاری از آنان است»

اما جف سلدین خبرنگار صدای آمریکا می گوید، مراکزی برای نگهداری کودکان خانواده های مهاجر در آمریکا تاسیس شده که همبستگی آنها با جامعه را افزایش می دهد و می تواند به صورت الگوی خوبی برای کشورهای اروپایی عمل کند.

در استرلینگ در ایالت ویرجینیا، مراکزی هستند که تلاش می کنند احساس امنیت و آمیختگی با جامعه را از ابتدا در کودکان مسلمان تقویت کنند. این اقدام سبب شده که احساس تعلق والدین این اطفال به جامعه شان نیز افزایش یابد.

سید سعید ازاعضای انجمن اسلامی شمال آمریکا درباره این مرکز می گوید، جوانان مهاجر به زبان های مختلف تکلم می کنند و هنوز ارتباط با سرزمین مادری شان را بکلی از دست نداده اند؛ این وضعیت کمکی به باز تعریف هویت آنها نمی کند، اما جذب آنها توسط گروه های افراطی را آسان می کند.

والدین بچه های مسلمانی که در ویرجینیابه این مرکز می آیند امیدوارند هیچگاه شاهد پیوستن عزیزان شان به گروه های جهادی نباشند.

XS
SM
MD
LG