لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

گزارش نیویورک تایمز از تصمیم وندی شرمن برای بازنشستگی


روزنامه نيويورک تايمز در مقاله ای با عنوان مذاکره کننده ارشد آمريکا بازنشستگی خود را اعلام می‌کند، نوشت خانم وندی شرمن، که از وی به عنوان نفر سوم در وزارت امور خارجه نام برده می‌شود، و نماينده آقای اوباما در مذاکرات اتمی با ايران بوده است از ترک گفت‌وگوها پس از سررسيدن موعد خبر داده است. مهلت پايانی مذاکرات گروه ۱+۵ با تهران درباره برنامه اتمی ايران ۹ تيرماه (۳۰ ژوئن) است.

خانم وندی شرمن، معاون وزير امور خارجه آمريکا در امور سياسی، روز چهارشنبه اعلام کرد که پس از اين تاريخ قصد ترک خدمت دارد. وندی شرمن هم اکنون در ادامه گفت‌وگوهای هسته ای با ایران در ژنو به سر می‌برد.

نیویورک تایمز می نویسد خانم شرمن آخرين مقام ارشد آمريکايی است که از ابتدای روند دوساله مذاکرات اتمی با تهران در گفت‌وگوها شرکت داشت و تصميم وی به خروج از دولت اين پرسش را مطرح مي‌کندکه اگر اين مذاکرات به نتيجه مطلوب انجامد و پيمانی بين دو طرف منعقد گردد، چه کسی فرآيند پيچيده هماهنگی و اجرای آن را برعهده خواهد گرفت.

این مقاله ادامه می دهد آقای جان کری وزير امورخارجه ايالات متحده، که برای اداره مذاکرات به خانم شرمن ۶۵ ساله تکيه داشت، چهارشنبه شب به خبرنگاران گفت، تجربه، شوق برای تعليم همکاران، علاقه و اطمينان وافر به کارآيی ديپلماسی، و حفظ آرامش در توفان، ویژگی‌های برجسته‌ای است که وندی شرمن را از ديگر معاونان امور خارجه مجزا می‌کند.

خانم شرمن درباره پيچيدگی مذاکرات اتمی به نيويورک تايمز گفت، تلاش برای رسيدن به تفاهم با ايران درباره برنامه اتمی تهران با در نظر داشتن کنگره، رسانه ها، و شریکان‌مان در مذاکرات بسیار پيچيده بود، زيرا پس از آن که شما همه اين طرف‌ها را مجاب کرديد، بايد برويد و با ايرانی ها چک و چانه بزنيد. و از آنجا که ما در جهانی به‌هم پيوسته و مرتبط، و با گردش دائمی اطلاعات زندگی می‌کنيم، هرگز نمی‌توان پيامی را به گروهی فرستاد به اميد آن‌که به گوش گروهی ديگر نرسد. اگر در گذشته می‌شد با اين روش کار کرد الآن ديگر نمی شود.

نیویورک تایمز درپایان نوشته است، خانم شرمن که پيش از اين در مذاکرات اتمی دولت بيل کلينتون با کره شمالی شرکت داشته در ميان جمهوری‌خواهان منتقدان سرسختی دارد که می‌گويند نتيجه مذاکرات کره شمالی مسلح شدن يک ديکتاتوری به سلاح اتمی بود.

XS
SM
MD
LG