لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

وندی شرمن: تحریم‌ ایران بدلیل تروریسم و نقض حقوق بشر پابرجاست


وندی شرمن: تحریم‌ ایران بدلیل تروریسم و نقض حقوق بشر پابرجاست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

معاون وزارت خارجه آمریکا می‌گوید به نظر می‌رسد ژاپن نگران برنامه هسته‌ای ایران است. وندی شرمن این نظر را روز جمعه در جریان یک سخنرانی به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم، در بنیاد کارنگی برای صلح جهانی، مطرح کرد.

خانم شرمن همچنین یادآوری کرد که باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، از هیات آمریکایی مامور مذاکره درباره برنامه اتمی ایران، خواسته است اطمینان یابند که ایران به تسلیحات اتمی دسترسی پیدا نمی‌کند.

معاون وزیر خارجه آمریکا افزود «آنچه سرانجام در این مذاکرات اهمیت دارد، آن است که رئیس جمهوری آمریکا ابتدا از جان کری وزیر خارجه و در مرحله دوم از من خواسته است که ضمن هدایت تیم مذاکره کننده ما، مطمئن شویم که در هر توافقی، ایران نتواند به سلاح اتمی دست یابد، و همه راه‌های دستیابی آنها به مواد لازم برای تولید سلاح اتمی مسدود شود.»

خانم شرمن در پاسخ این پرسش که پس از توافق، شاهد چه نوع رویکرد و سیاستی را از جانب ایران، که نقش بی‌ثبات کننده آن در منطقه ادامه دارد، خواهیم بود، گفت «بگذارید بسیار روشن و صریح بگویم، هیچگونه معامله بزرگی با ایران در راه نیست. مذاکراه در باره برنامه اتمی آنهاست و ما بخوبی از آنچه در منطقه می‌گذرد آگاه هستیم. همه تحریم‌های ما در ارتباط با تروریسم، یا در مورد نقض حقوق بشر، و همه نگرانی‌های ما در مورد بی ثباتی منطقه به جای خود باقی هستند.»

وی افزود «ما بسیار نگران عدم امنیت و بی‌ثباتی در منطقه هستیم؛ به همین دلیل جان کری وزیر خارجه، هفته آینده در سفر به منطقه که بخشی از مذاکرات است، با مقامات عربستان سعودی و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس دیدار خواهد کرد.»

خانم شرمن در سخنرانی خود همچنین در مورد چالش‌های جهان امروز صحبت کرد و گفت «طی دهه‌ها، ما شاهد رقابت میان آنهایی که ویران می‌کنند، و آنهایی که می‌سازند، بوده‌ایم. میان آنهایی که شکاف ایجاد می‌کنند و در صدد تسلط بر دیگران هستند، و آنهایی که التیام می‌بخشند. همزمان که ما آماده نگارش تاریخ این زمان هستیم، سیاست آمریکا پیوستگی با نیروها در آسیا و نقاط دیگر با آنهایی است که در مسئولیت مشترک با ما برای سازندگی و التیام سهیم هستند.»

XS
SM
MD
LG