لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۳

نيويورک تايمز: وندی شرمن بازنشستگی خود را اعلام می‌کند


کنار رفتن وندی شرمن تأثیری بر مذاکرات هسته ای نخواهد داشت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

روزنامه نيويورک تايمز خبر داده است وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد آمريکا بازنشستگی خود را اعلام می‌کند.

خانم شرمن در حال حاضر برای ادامه مذاکرات اتمی با ایران، در ژنو حضور دارد.

به نوشته این روزنامه، خانم شرمن، که از وی به عنوان نفر سوم در وزارت خارجه آمریکا نام برده می‌شود از ترک گفتگوهای اتمی با ایران پس از ضرب الاجل تعیین شده صحبت کرده است.

مهلت پايانی مذاکرات گروه ۱+۵ با تهران درباره برنامه اتمی ايران پایان ۹ تيرماه (پایان ۳۰ ژوئن) است.

وندی شرمن، معاون وزير خارجه آمريکا در امور سياسی، روز چهارشنبه اعلام کرد که پس از اين تاريخ قصد ترک خدمت دارد.

در همین حال جف راتکه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: «خانم شرمن تا پایان مذاکرات می ماند و مطلب دیگری مازاد بر آنچه دیروز گفتم، مبنی بر اینکه تمرکز ما بر ضرب الاجل ۳۰ ژوئن و تکمیل مذاکرات اتمی است برای افزودن ندارم.»

جف راتکه افزود: «خانم شرمن به ماندن تا تکمیل مذاکرات که منظور ما تکمیل طرح اقدام مشترک است، متعهد است.»

مارک فیتزپتریک، مسئول پیشن امور مربوط به جلوگیری از تکثیر و اشاعه تسلیحات اتمی در وزارت خارجه آمریکا نیز به صدای آمریکا گفت کناره گیری وندی شرمن به معنای تغییر در سیاست های حاکم بر این مذاکرات اتمی نیست.

او گفت: «رفتن وندی شرمن باعث هیچ تغییری در سیاست آمریکا نخواهد شد. سیاست در کاخ سفید تعیین می شود، که در اجرای آن بسیار قابل بود. او مذاکره کننده ای با کفایت و یکی از افراد مهم در تیم جان کری، وزیر خارجه است. اما رفتنش، به معنای تغییر در سیاست نیست.»

مارک فیتزپتریک گفت: «پیشرفت ۲ سال گذشته در مذاکرات عمدتا ناشی از آن بوده است که رهبران می خواهند توافقی حاصل شود. وندی شرمن، عضوی بسیار بسیار مهمی در تیم آمریکا بوده است. مهارت او در مذاکره، تمایلش به جستن راه هایی که می توانند به رسیدن هدف منجر شود، تا به امروز، حیاتی بوده است.»

او گفت: «زمانی که کاترین اشتون سمت خود را در اتحادیه اروپا ترک کرد، مگر به مذاکرات آسیبی رسید؟ نه، زیرا جانشینش به همان اندازه برای تصدی مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا با لیاقت بود. بنابراین، به جای وندی شرمن هم فرد با کفایت دیگری تعیین خواهد شد.»

به گفته مارک فیتزپتریک، آمریکا برای جانشینی وندی شرمن افراد بسیار با کفایتی دارد.

XS
SM
MD
LG