لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

نشست نمایندگان ایران و آمریکا در وین برای نگارش توافق جامع اتمی


عکس آرشیوی از وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و عباس عراقچی همتای ایرانی او در حاشیه مذاکرات اتمی وین - اردیبهشت ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و عباس عراقچی همتای ایرانی او در حاشیه مذاکرات اتمی وین - اردیبهشت ۱۳۹۳

نشست معاونان وزرای خارجه ایالات متحده و ایران، که در چارچوب مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ با هدف نگارش متن توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد، روز پنجشنبه با حضور معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در وین پایتخت اتریش برگزار شد.

به گزارش نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا، گفتگوهای امروز ایران و آمریکا پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران در هتل کوبورگ وین برگزار شد. این مذاکرات که جزئیات آن منتشر نشده است، عصر پنجشنبه توسط کارشناسان ایران و آمریکا ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، نشست نخست امروز با حضور وندی شرمن معاون وزیر خارجه ایالات متحده، عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران، و نیز هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ برگزار شد.

ایران شش قدرت جهانی عضو ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان روز سیزدهم فروردین ماه سال جاری به یک تفاهم سیاسی درباره اجزای اساسی توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند و تا پایان ماه ژوئن (۹ تیر ماه) فرصت دارند جزئیات آن را ثبت و به امضا برسانند.

کارشناسان بر این عقیده هستند که نگارش این توافق جامع اتمی، امری دشوار است که ممکن است هر خط آن ضمیمه‌های زیادی داشته باشد و در نتیجه زمان زیادی را به خود اختصاص خواهد داد.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی از سفر معاون امور هماهنگ کننده در امور سیاست‌های تحریمی وزارت خارجه آمریکا به وین خبر داده و نوشته حضور او در این مذاکرات نشان از اهمیت نگارش موارد مربوط به لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در توافق جامع دارد.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، قرار است معاونان وزرای خارجه سایر کشورهای گروه ۱+۵ نیز روز جمعه به مذاکرات وین بپیوندند و گفته می‌شود این گفتگوها هفته آینده در نیویورک و در حاشیه کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان.پی.تی) دنبال خواهد شد؛ اما این که این مذاکرات به شکل و در چه سطحی باشد، احتمالا پس از پایان مذاکرات جاری در وین مشخص خواهد شد.

XS
SM
MD
LG