لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

ائتلاف بین‌المللی فیلمسازان در معرض خطر خواستار لغو ممنوع‌الخروجی محمد رسول‌اف شد


محمد رسول‌اف، فیلمساز و کارگردان سینما
محمد رسول‌اف، فیلمساز و کارگردان سینما

ائتلاف بین‌المللی «فیلمسازان در معرض خطر» با انتشار بیانیه‌ای از حکومت ایران خواست تا ممنوعیت سفر محمد رسول‌اف سینماگر سرشناس که اجازه خروج از کشور را ندارد، لغو کند.

این ائتلاف از تمامی سازمان‌های سینمایی و فرهنگی جهان خواست تا در حمایت از محمد رسول‌اف به این کارزار بپیوندند.

ائتلاف بین‌المللی «فیلمسازان در معرض خطر» در بیانیه‌ای با تیتر «محمد رسول‌اف را رها کنید!» از مقامات جمهوری اسلامی می‌خواهد که ممنوعیت سفر محمد رسول‌اف را لغو کنند.

رسول‌اف که رابطه طولانی با جشنواره کن دارد، آخرین بار در سال ۲۰۱۷ با فیلم «لِرد» برنده جایزه بهترین فیلم در بخش «نوعی نگاه» شد.

این کارگردان ۵۰ ساله از برجسته‌ترین منتقدان رژیم ایران است و بارها به دلیل اظهارات ضدحکومتی خود زندانی شده است. او از شش سال پیش ممنوع‌الکار و ممنوع‌الخروج بوده است. البته او مخفیانه کار می‌کند و به صورت زیرزمینی در ایران فیلم می‌سازد.

رسول اف ضمن تایید این خبر گفت که مقامات ایران هیچ دلیلی برای این تصمیم ارائه نکرده اند.

رسول‌اف و پناهی پیش از تظاهرات «زن، زندگی، آزادی»، به فاصله چند روز از همدیگر در اوین زندانی شدند. رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد، فیلمساز، به دلیل امضای طوماری آنلاین در محکومیت سرکوب اعتراض‌ها باداشت شدند و پناهی پس از آن که برای اعتراض به بازداشت آنها به زندان اوین مراجعه کرد، بازداشت شد.

چند روز قبل از آن، جعفر پناهی، دوست و همکار رسول‌اف، پس از ۱۴ سال برای اولین بار در یک سفر یک هفته‌ای به فرانسه برای دیدن دخترش ایران را ترک کرد و سپس به ایران بازگشت.

XS
SM
MD
LG