لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

رئیس کل دادگستری تهران بازداشت خبرنگار واشنگتن پست را تایید کرد


جیسون رضائیان و هسرش یگانه صالحی
جیسون رضائیان و هسرش یگانه صالحی

به گفته مقام های امریکایی و نشریه واشنگتن پست، سه شهروند آمریکایی که یکی از آنان خبرنگار واشنگتن پست در ایران است، این هفته در تهران بازداشت شدند.

داگلس جیل، سردبیر بخش خارجی واشنگتن پست، گفته است که این روزنامه «گزارش های معتبری» دریافت کرده که از بازداشت جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی در بعد از ظهر روز سه شنبه (۲۲ ژوئیه) خبر می دهند. معلوم نیست که بازداشت ها چرا و به دست چه کسانی انجام شده است.

داگلس جیل می افزاید: «این خبر مارا بشدت ناراحت کرده است. ما نگران سلامت جیسون، یگانه و دو فرد دیگری هستیم که گفته می شود با آن ها بازداشت شده اند.»

به گفته جیل، رضائیان که از سال ۲۰۱۲ نمایندگی واشنگتن پست را در تهران بر عهده دارد «گزارشگری مجرب و آگاه وشایسته حمایت و احترام است».

خانواده رضائیان می گویند در حال حاضر نمی خواهند دراین باره نظری ابراز کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز جمعه، غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری تهران بازداشت خبرنگار واشنگتن پست و «همراهانش» را تایید کرد و گفت «این موضوع هنوز در مرحله مقدماتی است و برای اطلاع‌رسانی درباره آن باید بررسی‌های فنی و بازجویی صورت گیرد.»

رضائیان ۳۸ ساله و دارای تابعیت ایرانی – آمریکایی است و همسرش یگانه، که دارای تابعیت ایرانی است، اخیراً درخواست اقامت دائم در امریکا کرده است. او برای نشریه اماراتی «نشنال» کار می کند.

دو شهروند آمریکایی دیگر ی که با این دو دستگیر شده اند، عکاس- خبرنگار آزاد هستند.

مقام های مسئول نام آن ها را اعلام نکرده اند.

ماری هارف، از سخن گویان وزارت خارجه آمریکا، گفت مقام های آمریکایی در جریان گزارش های مربوط به بازداشت این هفته سه شهروند آمریکایی در تهران قرار دارند.

ماری هارف گفت:« از گزارش های مربوط به بازداشت اخیر سه شهروند آمریکایی در ایران اطلاع داریم». او با تاکید بر آن که «بالاترین اولویت ما سلامت و امنیت شهروندان آمریکایی در خارج از کشور است» گفت در حال حاضر برای رعایت حفظ حریم خصوصی نمی تواند توضیح بیشتری در این باره بدهد.

حمید بابایی، سخن گوی هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل در ایمیلی گفته است که دیپلمات های ایرانی سرگرم بررسی این بازداشت هاهستند. بابایی گفت:«به محض دریافت خبر تازه شما را درجریان می گذاریم».

کمیته حمایت از روزنامه نگاران، مستقر در نیویورک با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی فوری این روزنامه نگاران شده است.

شریف منصور، هماهنگ کننده برنامه خاورمیانه و آفریقای شمالی این کمیته به واشنگتن پست گفته است: «ما از مقام های ایرانی می خواهیم که بی درنگ علت دستگیری جیسون رضائیان، یگانه صالحی و دو روزنامه نگار دیگر را توضیح دهند». او خواستار آزادی فوری آنان شده است.

از آنجا که ایران و ایالات متحد آمریکا روابط دیپلماتیک ندارند، کار مذاکره برای آزادی شهروندان زندانی آمریکایی در ایران بسیار پیچیده است.

روزنامه نگارانی که در ایران برای سازمان های خبری غربی کار می کنند باید سال ها برای گرفتن مجوز خبرنگاری از دولت ایران تلاش کنند. در سال های اخیر چندین تن از آنان به دلایل مختلف بازداشت شده اند.

رضائیان از سال ۲۰۱۲ به عنوان روزنامه نگار مجاز از تهران با واشنگتن پست همکاری می کرد. او از سال ۲۰۰۸ کار روزنامه نگاری خود را در تهران آغاز کرد و پیش از آن با نشریات دیگری چون سان فرانسیسکو کرونیکل همکاری می کرد.

XS
SM
MD
LG