لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۲

وزیر امور خارجه آمریکا خواستار آزادی امیر حکمتی شد


جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
وزیر امور خارجه ایالات متحده به مناسب روز یادبود آمریکایی هایی که در راه دفاع از میهن و آزادی قربانی شده اند، در بیانیه ای آزادی امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تباری که در ایران زندانی است را خواستار شد.

در بیانیه جان کری که روز دوشنبه منتشر شد آمده است «در این روز یابود، ما یاد همه آمریکایی های دلاوری را گرامی می داریم که، با این تفکر که آزادی دیگران با آزادی ما نیز مرتبط است، جان خود را فدا کردند؛ اما امسال این روز از اهمیت ویژه ای برخودار است و آن این که مصادف شده با هزارمین روز بازداشت امیر حکمتی که ناعادلانه، وقتی که به دیدار خانوده اش در ایران رفت، بازداشت شد.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه می گوید «آقای حکمتی حدود سه سال است که در ایران به اتهام نادرست جاسوسی در حبس است و ما همچنان نسبت به وضعیت سلامتی او در زندان نگران هستیم. خانواده آقای حکمتی در ایالات متحده نیز به دلیل غیبت طولانی او به زحمت افتاده اند.»

امیر میرزایی حکمتی سرباز پیشین نیروی دریایی ایالات متحده، مرداد ۱۳۹۰ برای دیدار با بستگانش به ایران رفت ولی به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا بازداشت شد. دادگاه انقلاب ابتدا او را به اعدام محکوم کرد، ولی آذر سال گذشته دیوان عالی کشور در محاکمه ای محرمانه حکم او را به ۱۰ سال زندان کاهش داد.

محمود علیزاده طباطبایی وکیل آقای حکمتی گفته است تلاش می کند تا حکم آزادی او را بعد از گذراندن ۳ سال حبس بگیرد؛ در صورت پذیرش این درخواست، وی مرداد ماه می تواند آزاد شود.

وزیر امور خارجه آمریکا در پایان بیانیه می نویسد «با احترام، از دولت جمهوری اسلامی ایران درخواست می کنیم آقای حکمتی را آزاد کند تا او بتواند به خانواده خود در ایالات متحده بپیوندد.»

ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز جمعه در یک نشست مطبوعاتی در واشنگتن بار دیگر از دولت ایران خواست که اجازه برخورداری از خدمات پزشکی لازم را به آقای حکمتی بدهد و به مقام های سوئیس، که مسئولیت حفاظت منافع ایالات متحده در ایران را به عهده دارند، اجازه دهد تا امکان ملاقات کنسولی با او را داشته باشند.

دوشنبه هفته گذشته نیز خانواده و دوستان آقای حکمتی به مناسبت هزارمین روز بازداشت او در ایران، مقابل کاخ سفید در پایتخت ایالات متحده گردهم آمدند. در این مراسم سناتور دبی استابِنو و سناتور کارل لوین از خانواده آقای حکمتی حمایت کرده اند.

سناتور لوین در نامه سرگشاده ای که در این مراسم قرائت شد از حسن روحانی رییس جمهوری ایران خواست مقدمات آزادی آقای حکمتی را فراهم کند و حامیان او را تشویق کرد تا زمان آزادی وی شکیبایی خود را حفظ کنند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در گفتگوی تلفنی تاریخی خود در سال گذشته با آقای روحانی، با اشاره به این موضوع، خواستار آزادی آقای حکمتی شده بود.
XS
SM
MD
LG