لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

سه ایرانی برنده جایزه آزادی بیان هلمن-همت


سه ایرانی در میان برندگان سال ۲۰۱۲ سازمان دیده بان حقوق بشر قرار گرفتند.
دیده بان حقوق بشر ۴۱ نویسنده از ۱۹ کشور را به عنوان برندگان این دوره جایزه آزادی بیان «هلمن - همت»، اعلام کرد که در میان آنان نام عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی و هیلا صدیقی از ایران هم دیده می شود.

دیده بان حقوق بشر در این مورد نوشته که برندگان این جایزه سالانه به‌ خاطر فعالیت‌های خود و تعهدی که در قبال آزادی بیان داشته‌اند تحت آزار و اذیت حکومت‌هایی قرار گرفته‌اند که درصدد هستند تا مانع آنها برای انتشار اطلاعات و بیان دیدگاه‌هایشان شوند.این برندگان روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان ،داستان‌نویسان، شاعران و نمایشنامه‌نویسانی هستند که سیاست‌های سرکوب‌گرانه حکومتهایشان زندگی شخصی و حرفه‌ای آنها را مختل کرده است.

دیده بان حقوق بشر، نهادی بین المللی است که نقض حقوق بشر در کشورهای مختلف را گزارش می کند و هدفش بهبود وضعیت حقوق بشر در سراسر دنیا است.
عیسی سحر خیز و کیوان صمیمی روزنامه نگار هستند که به اتهام تبلیغ علیه نظام در زندان به سر می برند. گفته می شود هر دو این افراد بیمارند و نیاز به درمان خارج از زندان دارند.

هیلا صدیقی، شاعر است و در اعتراض به سرکوب اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ اشعاری سرود که منجر به صدور حکم ۴ ماه حبس تعلیقی برای او شد.

جایزه «هلمن - همت» از سال۱۹۹۰ میلادی به یاد دشیل همت، داستان‌نویس آمریکایی و لیلیان هلمن، روزنامه‌نگار و نمایشنامه‌نویس آمریکایی برای حمایت از آزادی بیان اهدا می‌شود.
XS
SM
MD
LG