لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۰

«گشت ارشاد» خبرنگار آمریکایی را بازداشت کرد


دبرا آیموس، خبرنگار رادیو عمومی سراسری آمریکا - NPR - می گوید در ایران، پلیس امنیت اخلاقی که به گشت ارشاد شهرت یافته، او را چند ساعت بازداشت کرد.

خانم آیموس در گزارش خود که روز دوشنبه ۱۲ اسفند در سایت شبکه NPR منتشر شد، بازداشت دختران در ایران را به خاطر پوشش آنها شرح کرده است.

او می گوید هفته گذشته، در سومین روز اقامت خود در تهران، دختر ۲۴ ساله مترجمش از بازداشتگاه با پدرش تماس گرفت و از او خواست به پاسگاه پلیس برود، ماموران پلیس امنیت اخلاقی او را به خاطر آنکه در یک پارک با یک دوست پسر خود چایی می خورده بازداشت کرده بودند.

دبرا آیموس، می نویسد پس از حضور در پاسگاه نیروی انتظامی، او مشاجره مترجمش با یک مامور نیروی انتظامی پلیس امنیت اخلاقی را ضبط کرد و پس از آنکه با تقاضای مامور نیروی انتظامی برای تحویل دستگاه ضبطش مقاومت کرد، ماموران نیروی انتظامی او را بازداشت کردند.

این گزارشگر می گوید با وجود آنکه اظهارات حسن روحانی علیه اقدامات پلیس اخلاقی از حمایت گسترده برخوردار بوده است، گشت ارشاد همچنان اقدام به بازداشت دختران می کند و حتی دختران و زنان را به خاطر اینکه با مرد و یا پسری که نسبت خانوادگی با آنها ندارند بیرون می روند، بازداشت می کنند.

این خبرنگار آمریکایی می گوید در چند ساعتی که بازداشت بود شاهد مشاجره دختران جوان بازداشت شده با ماموران گشت ارشاد بوده است که به آنها می گفتند حق آزار و اذیت آنها را ندارند.

دبرا آیموس می گوید با وجود روی کار آمدن دولت حسن روحانی، زنان و دختران ایرانی هنوز با خطر بازداشت توسط نیروی انتظامی به خاطر پوششان روبرو هستند.

این خبرنگار آمریکایی می گوید ماموران پلیس اخلاقی در پارک ها، مراکز تفریحی، مراکز خرید و کافه ها و کلا مکان هایی که جوانان در آنجا هستند، گشت می زنند.

دبرا آیموس می گوید ماموران پلیس در پایان موافقت کردند که او مشاجره ضبط شده را پاک کند و او را پس از سه ساعت آزاد کردند و در پایان بازداشتش به او گفتند: «امیدواریم ناراحت نشده باشید» و به او آبمیوه تعارف کردند.

بازداشت این خبرنگار در شرایطی صورت می گیرد که دولت حسن روحانی برای جذب گردشگران خارجی تلاش می کند.
XS
SM
MD
LG