لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

کمیسر عالی  حقوق بشر سازمان ملل: اسرائیل از «سلاح‌های با قدرت تخریب بالا» در غزه استفاده نکند


ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد. آرشیو
ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد. آرشیو

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه ۱۹ آبان، خواستار تحقیق درباره آنچه «استفاده اسرائیل از سلاح های با قدرت تخریب بالا» در غزه نامید، شد و از آن کشور خواست تا به استفاده از اینگونه سلاح‌ها در این منطقه پرجمعیت، که محل سکونت حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار فلسطینی است، پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولکر ترک که در یک نشست خبری در امان، پایتخت اردن، سخت می گفت، افزود که استفاده از این نوع سلاح ها باعث تخریب بی رویه منطقه تحت محاصره غزه می شود.

بر اساس این گزارش، آقای ترک وارد جزییات در مورد نوع سلاح ها نشد.

رویترز اشاره کرد که ارتش اسرائیل در پاسخ به پرسشی درباره این موضوع گفت که در حال بررسی است و بعدا پاسخ خواهد داد.

جنگ در غزه حدود یک ماه پیش و در پی حملات شبه نظامیان گروه حماس به اسرائیل آغاز شد. شبه نظامیان حماس بیش از ۱۴۰۰ تن را کشتند که اکثر آنها غیر نظامی بودند. آنها همچنین حدود ۲۴۰ تن از اسرائیلی ها و نیز اتباع خارجی را به گروگان گرفتند و به غزه منتقل کردند.

پس از آن ، اسرائیل نوار غزه را محاصره و حملات خود را با هدف نابودی حماس آغاز کرد.

در این ارتباط، گروه حماس که کنترل غزه را در دست دارد، می گوید که در این حملات بیش از ۱۰ هزار و ۸۰۰ تن کشته شده اند که اکثر آنها غیر نظامی هستند.

در مقابل، اسرائیل ضمن درخواست از غیر نظامیان فلسطینی در شمال غزه برای نقل مکان به جنوب این منطقه گروه حماس را متهم به استفاده از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی کرده و گفته است که این گروه سلاح‌ها و تجهیزات را در زیر و یا در اطراف بیمارستان‌ها و مدارس پنهان می‌کند.

گروه شبه نظامی حماس از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا و شمار دیگری از کشورهای جهان، در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارد.

به نوشته رویترز، ولکر ترک همچنین ابراز نگرانی کرد که حملات اسراییل به آنچه «حملات نامتناسب و ناقض قوانین بشردوستانه بین المللی» نامید، تبدیل شود.

با این همه، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: «هر گونه استفاده گروه‌های شبه نظامی فلسطینی از غیرنظامیان و اماکن غیرنظامی برای محافظت از خود در برابر حمله، مغایر با قوانین جنگ است.»

او در عین حال اشاره کرد که اما چنین رفتاری از سوی گروه های شبه نظامی فلسطینی، «اسرائیل را از تعهدش مبنی بر حفظ جان غیر نظامیان تبرئه نمی کند.»

رویترز همچنین اشاره کرد که آقای ترک از اسرائیل خواست تا اقدامات فوری برای حفاظت از فلسطینیان در کرانه باختری انجام دهد، منطقه ای که شاهد افزایش خشونت ها بین فلسطینی ها و سربازان و شهرک نشینان اسرائیلی است.

XS
SM
MD
LG