لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

بایدن طرح «وقفه‌های بشردوستانه» در غزه را تشریح کرد


رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه با انتشار یک رشته پیام در «ایکس» طرح « وقفه‌های کوتاه بشردوستانه» در غزه با اسرائیل را تشریح کرد.

این توافق، امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه و خروج ایمن غیرنظامیان از مناطق درگیری بین اسرائیل و حماس را فراهم می‌کند.

به گزارش سی‌ان‌ان، رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به فرستادن کامیون‌های کمک‌رسانی که قبلا با موفقیت به منطقه جنگ‌زده رسیده است، نوشت که «هرکاری که در توان دولت باشد را برای افزایش تدارکات و کمک‌رسانی بشردوستانه انجام می‌دهد.»

جو بایدن در تشریح اقدامات خود برای توافق « وقفه‌های کوتاه بشردوستانه» با اسرائیل در ایکس نوشت: «هفته‌ها است که من با سران اسرائیل درباره اهمیت وقفه‌های کوتاه بشردوستانه در جنگ برای رساندن غیرنظامیان به مکان امن، حمایت از آزادی گروگان‌ها و افزایش جریان غذا، آب و دارو به غزه صحبت کرده‌ام.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت که دو گذرگاه بشردوستانه تامین شده که به مردم اجازه می‌دهد از مناطق جنگی در غزه خارج شوند. ما همچنین تمام تلاش خود را برای افزایش کمک‌های بشردوستانه انجام می‌دهیم تا به هدف حداقل ۱۵۰ کامیون کمک‌رسانی در روز، برسیم.

او گفت: «اجازه بدهید صریح بگویم که اسرائیل تصمیمات خود را می‌گیرد. آن‌ها در حال مبارزه با دشمنی هستند که در میان جمعیت غیرنظامی جای گرفته و مردم بی‌گناه فلسطینی را در برابر خطر قرار می‌دهد؛ آن‌ها موظفند بین تروریست‌ها و غیرنظامیان تمایز قائل شوند و قوانین بین‌المللی را کاملا رعایت کنند.»

همچنین جو بایدن این طرح را گامی در مسیر درست خواند و در پیام خود نوشت: «وقفه‌های کوتاه بشردوستانه در غزه به انتقال غیر نظامیان به مناطق امن‌تر و دور از جنگ، کمک می‌کند و به شما قول می‌دهم: «من به دفاع از امنیت غیرنظامیان و تمرکز بر افزایش کمک‌ها برای کاهش درد و رنج مردم غزه ادامه خواهم داد.»

همزمان جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت که اسرائیلی‌ها «کاملا» به این « وقفه‌های کوتاه بشردوستانه» متعهد شده‌اند و به غیرنظامیان ساکن در شمال غزه اطلاع می‌دهند که با استفاده از مسیرهای تخلیه، به دنبال گذرگاه امن باشند.

جان کربی گفت: «این گذرگاه امن با دادن اعتماد به نفس و زمان برای خروج از مناطق آسیب‌دیده، می‌تواند به کاهش تلفات غیرنظامیان و قرار نگرفتن در محل تیراندازی متقابل بین حماس و نیروهای اسرائیل، کمک کند.»

پیش از این، کاخ سفید روز دوشنبه ۱۵ آبان اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در یک تماس تلفنی درباره امکان توقف‌های تاکتیکی برای اجازه دادن به غیرنظامیان غزه برای خروج ایمن از مناطق جنگی، اطمینان از رسیدن کمک به غیرنظامیان نیازمند، و چگونگی آزادی احتمالی گروگان‌‌های حماس گفت‌وگو کردند.

حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG