لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

گزارش سازمان ملل از فروپاشی اقتصاد مناطق فلسطینی: جنگ ۴۰۰ هزار تن را به فقر فرو برده است


تصاویر منتشر شده توسط ارتش اسرائیل در غزه
Photo: IDF
تصاویر منتشر شده توسط ارتش اسرائیل در غزه Photo: IDF

انتشار گزارش جدید سازمان ملل حاکی از «فروپاشی اقتصاد» در کرانه باختری و نوار غزه پس از گذشت یک ماه از جنگ بین اسرائیل و گروه شبه نظامی حماس است. جنگ در غزه پس از حمله شبه نظامیان حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر شروع شد.

به نوشته آسوشیتدپرس به نقل از گزارش سازمان ملل، تولید ناخالص داخلی در کرانه باختری و غزه در این مدت، چهار درصد کاهش یافت و بیش از ۴۰۰ هزار تن را در فقر فرو برد.

برنامه توسعه سازمان ملل و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل برای غرب آسیا در گزارش خود اشاره کرد که این میزان تأثیر اقتصادی در جنگ داخلی سوریه و یا در پی حمله روسیه به اوکراین یا درگیری های قبلی اسرائیل و حماس دیده نشده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، این نخستین گزارش سازمان ملل درباره ارزیابی سریع پیامدهای اقتصادی جنگ غزه بود که روز پنجشنبه ۱۸ آبان منتشر شد و تأثیر مخرب این جنگ را به ویژه بر فلسطینیان نشان می‌داد.

بر اساس این گزارش، پیش بینی می شود که در صورت ادامه جنگ برای ماه دوم، تولید ناخالص داخلی مناطق فلسطینی که قبل از شروع جنگ، ۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود، به میزان ۸ و چهار دهم درصد کاهش می‌یابد که معادل زیانی ۱.۷ میلیارد دلاری خواهد بود.

برنامه توسعه سازمان ملل و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل برای غرب آسیا همچنین نوشته است که اگر جنگ در غزه برای سومین ماه ادامه یابد، تولید ناخالص داخلی مناطق فلسطینی ۱۲ درصد کاهش خواهد یافت که برابر با زیانی ۲.۵ میلیارد دلاری خواهد بود و در نتیجه آن، بیش از ۶۶۰ هزار تن به فقر کشیده خواهند شد.

XS
SM
MD
LG