لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

انجمن قلم آمریکا: حکم زندان سعید روستایی تلاش برای «خفه‌کردن» صداهای خلاقانه است


انجمن قلم آمریکا، خواستار لغو فوری حکم سعید روستایی فیلمساز ایرانی شد که به دلیل نمایش فیلم برادران لیلا در جشنواره کن به فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم و به شش ماه زندان محکوم شده است.

انجمن قلم در این بیانیه گفت که رژیم ایران اصطلاح «تبلیغ» را به‌طور استراتژیک به‌عنوان ابزاری برای سرکوب به کار می‌گیرد و از آن به طرز ماهرانه‌ای برای «خفه کردن تبادل پویای افکار در جامعه» استفاده می‌کند.

به نوشته این بیانیه «استفاده رژیم ایران از این ابزار فضای جامعه هنری ایران را به فضای ترس و خویشتن‌داری تبدیل کرده و سایه‌ای فراگیر بر صداهای خلاق می‌افکند.»

این بیانیه در ادامه می‌گوید: «هدف تاکتیک‌های رژیم نه تنها خاموش کردن چند صدای مخالف، بلکه سرکوب ذهن‌های خلاقی است که مشتاق بیان دیدگاه‌های خود هستند.»

انجمن قلم آمریکا ایران را به عنوان یکی از ناخوشایندترین مکان‌های جهان برای آزادی بیان و یکی از بزرگترین زندان نویسندگان در سطح جهان در فهرست «آزادی نوشتن» که سالانه تعداد نویسندگان زندانی در سراسر جهان را ارائه می‌کند، قرار داده است.

بر اساس این فهرست ایران در سال ۲۰۲۲، پس از چین بدترین کشور جهان در زمینه سرکوب و آزار و اذیت نویسندگان قرار داشت.

سعید روستایی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و ساخت و پخش فیلم «برادران لیلا» در جشنواره کن به شش ماه حبس تعزیری، پنج سال ممنوعیت از هرگونه فعالیت‌ مرتبط با فیلمسازی و ارتباط و معاشرت با اشخاص فعال در عرصه فیلمسازی، و الزام به گذراندن یک دوره «فیلمسازی با حفظ منافع ملی و اخلاقی» در دانشکده صدا و سیمای قم محکوم شده است.

این در حالی است که کانون کارگردانان سینمای ایران در بیانیه خود، ساخت فیلم «برادران لیلا» را دارای مجوز از سوی نهادهای حکومتی دانسته و با اشاره به دریافت جایزه در جشنواره بین‌المللی کن، تاکید کرده که پخش کننده خارجی، فیلم را منتشر کرده است.

بازتاب گسترده صدور حکم محکومیت سعید روستایی در رسانه‌های بین‌المللی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

XS
SM
MD
LG