لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

کانون کارگردانان سینمای ایران حکم صادره علیه سعید روستایی را محکوم کرد


سعید روستایی، کارگردان فیلم «برادران لیلا»
سعید روستایی، کارگردان فیلم «برادران لیلا»

کانون کارگردانان سینما با انتشار بیانیه‌ای صدور حکم شش ماه زندان و مجازات‌های تکمیلی برای سعید روستایی، کارگردان فیلم «برادران لیلا»، را محکوم کرد.

کانون کارگردانان سینمای ایران در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۲۵ مرداد در صفحه اینستاگرام این نهاد صنفی منتشر شد، «صدور چنین حکم عجیبی» را «تلاشی بیهوده در جهت تحقیر این سینماگر جوان و خوش‌فکر سینمای ایران» خوانده است.

کانون کارگردانان سینمای ایران همچنین صدور حکم زندان، پنج سال ممنوعیت از ملاقات با اهالی سینما و آموزش اجباری در دانشکده صداوسیمای قم را محکوم کرده است.

سعید روستایی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و ساخت و پخش فیلم «برادران لیلا» در جشنواره کن به شش ماه حبس تعزیری، پنج سال ممنوعیت هرگونه فعالیت‌ مرتبط با فیلمسازی و ارتباط و معاشرت با اشخاص فعال در عرصه فیلمسازی، و الزام به گذراندن یک دوره «فیلمسازی با حفظ منافع ملی و اخلاقی» در دانشکده صدا و سیمای قم محکوم شده است.

این در حالی است که کانون کارگردانان سینمای ایران در بیانیه خود، ساخت فیلم «برادران لیلا» را دارای مجوز از سوی نهادهای حکومتی دانسته و با اشاره به دریافت جایزه در جشنواره بین‌المللی کن، تاکید کرده که پخش کننده خارجی، فیلم را منتشر کرده است.

این کانون در ادامه از مدیریت سینمای ایران خواسته که با ایستادن در«‌کنار سعید روستایی» «در این لحظه حساس» مانع اجرای چنین حکمی شود «تا بیش از این فضای یأس و ناامیدی در سینمای ایران ایجاد نشود.»

حکم صادرشده برای سعید روستایی تاکنون با انتقاد شماری از سینماگران و کارشناسان حقوقی مواجه شده است.

حامد سلیمان‌زاده، منتقد فیلم، در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا این حکم را «مضحک» خواند و آن را «دهن کجی به کلیت جایگاه هنر و هنرمند در ایران» دانست.

حسین احمدی نیاز، وکیل دادگستری، هم در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا محکومیت سعید روستایی را «بی‌شرمانه» دانست و تاکید کرد که این حکم «هپچ پایه حقوقی ندارد.»

سعید روستایی، کارگردان «برادران لیلا» روز یکشنبه ششم فروردین، پس از انتشار گسترده نسخه غیرقانونی اثرش در ایران، از «واکنش مثبت و دل‌نشین» مخاطبان ایرانی قدردانی کرده بود.

فیلم «برادران لیلا» در جشنواره بین‌المللی فیلم کن در سال ۲۰۲۲ میلادی ، توانست جایزه بهترین فیلم بخش رقابتی اصلی را بدست آورد.

XS
SM
MD
LG