لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

فرنسیس فورد کاپولا کارگردان سرشناس آمریکایی به حکم زندان سعید روستایی اعتراض کرد


بعد از مارتین اسکورسیزی و دیگر چهره‌های شناخته شده هنری، «فرنسیس فورد کاپولا» کارگردان برنده اسکار نیز به حکم زندان سعید روستایی کارگردان فیلم «برادران لیلا» اعتراض کرد.

آقای کاپولا در پست اینستاگرامی با اشاره به حکم صادره برای سعید روستایی، نامه کارزار اینترنتی برای لغو حکم او را به اشتراک گذاشت.


پیشتر، مدیران جشنواره سینمایی کن فرانسه نیز ضمن محکوم کردن این اقدام جمهوری اسلامی، آن را «نقض جدی آزادی بیان» دانستند. همچنین «مارتین اسکورسیزی» کارگردان شناخته شده هم با ایجاد کارزاری، خواهان اتحاد جهانی برای لغو این حکم شد.

انجمن قلم آمریکا هم خواستار لغو فوری حکم سعید روستایی فیلمساز ایرانی شد.

سعید روستایی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و ساخت و پخش فیلم «برادران لیلا» در جشنواره کن به شش ماه حبس تعزیری، پنج سال ممنوعیت از هرگونه فعالیت‌ مرتبط با فیلمسازی و ارتباط و معاشرت با اشخاص فعال در عرصه فیلمسازی، و الزام به گذراندن یک دوره «فیلمسازی با حفظ منافع ملی و اخلاقی» در دانشکده صدا و سیمای قم محکوم شده است.

این در حالی است که کانون کارگردانان سینمای ایران در بیانیه خود، ساخت فیلم «برادران لیلا» را دارای مجوز از سوی نهادهای حکومتی دانسته و با اشاره به دریافت جایزه در جشنواره بین‌المللی کن، تاکید کرده که پخش کننده خارجی، فیلم را منتشر کرده است.

XS
SM
MD
LG